Naposledy na podzim jsme na vlastní kůži zažili, jak mohou povodně ovlivnit kvalitu vody. Irští vědci představili novou terénní metodu, jak měřit znečištění zdrojů pitné vody bakteriemi. Má odhalit jednu z nejnebezpečnějších variant bakterie E. coli zvanou STEC, informoval server iRozhlas.
Cílem snažení irských vědců bylo zvládnout vyhodnotit bakteriální znečištění na místě rychle a co nejpřesněji. Využili k tomu PCR metodu, kterou veřejnost zná z monitoringu za covidu. Její výhodou je, že se dá používat v terénu, vybavení se vejde do menšího kufru. „Dá se s ní zajít ke studni třeba teď po povodních a změřit, zda tam tuto jedovatou bakterii nemáme,“ poznamenal odborník na životní prostředí a exministr Ladislav Miko.
Je řádově velký rozdíl zajišťovat pitnou vodu dva tři dny, anebo ji moct hned pít. Když se vzorek nanese na kultivační půdu a čeká se, než kolonie narostou, trvá to osmnáct hodin i déle. S novou metodou ho nepotřebovali irští vědci zahřívat v cykléru a výsledek měli za 40 minut. „Rychlost je často obrovskou výhodou,“ zdůraznil Miko. Výsledky se ve velké většině případů shodly s výsledky laboratorního měření.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp
Den za dnem žijeme své životy, jak jsme zvyklí. Bohužel někdy musí přijít rána osudu, aby nás…