Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Další úspěch českých vědců. Vyvinuli novou protinádorovou látku

Ilustrační foto: Pixabay

Cíl porazit rakovinu je zase o něco blíž. Vědci z Biotechnologického ústavu Akademie věd České republiky (AV ČR) vytvořili novou protirakovinnou látku zvanou mitoDFO. Ta využívá skutečnosti, že nádorové buňky potřebují více železa. Blokuje proto jeho zpracování, a zabraňuje tak nádoru v růstu.

Vědci látku úspěšně otestovali na myších a zjistili, že mitoDFO nejen potlačuje růst nádorů, ale i metastazování. Zároveň však nová látka působí pouze na nádorové buňky, ty nezhoubné nezasáhne. Léčba by tedy mohla být šetrnější ke zdraví pacienta.

Na ryze českém výzkumu se podílela Laboratoř molekulární terapie spadající pod AV ČR, Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy a firma Smart Brain s.r.o., která dlouhodobě podporuje nadějné české vědecké projekty. Výsledky bádání publikoval odborný časopis Cancer Research. Odborníci už zažádali o patent v Evropské unii i USA. Nyní je potřeba provést další testování.

Související články

Zaručeně zlepší den

Český lékař vrátil zrak osleplé dívce. Unikátní zákrok provedl jako první na světě

On-line závěť si člověk nakliká do dvaceti minut, říká Jiří Štěpánek, zakladatel start-upu Goodbye, který mění české pohřebnictví

Nové úly zatočí s obávaným roztočem, který vyhlazuje celá včelstva

Tajemství dlouhověkosti lidí z modrých zón. Jak si prodloužit život a zajistit pevné zdraví?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…