Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Létající větrnou elektrárnu testují v Holandsku. Je efektivnější a levnější než běžné větrné

Zdroj fotografie: ampyxpower.com

Elektřina vyráběná pomocí větru není žádnou novinkou. Co byste ale řekli tomu, kdyby větrná elektrárna létala? Potenciál takových elektráren je tak velký, že je odborníci směle nazývají létajícími draky. Sci-fi nápad budoucnosti má nyní potenciál se stát skutečností.

Přístroj řízený na principu umělé inteligence umí využívat sílu větru ve vysokých nadmořských výškách, v závislosti na jeho síle se dokáže vznášet od 200 metrů do dvou kilometrů nad zemí. Samotný princip výroby elektřiny je pak poměrně jednoduchý: drak v podobě dronu je připojen k navijákům na zemi a ty jsou zase spojeny s generátorem elektřiny. Ta může být rovnou dodávána do elektrické sítě. První drak vyrobený pro komerční použití bude schopen pokrýt potřebu dvou tisíc domácností.

Unikátní systém usilující o využívání obnovitelného zdroje energie vzniká ve spolupráci nizozemské společnosti Ampyx Power a Evropské vesmírné agentury. Oproti klasickým větrným elektrárnám jsou draci samostatnější, flexibilnější, efektivnější co do množství vyrobené energie a finančně ekonomičtější. V porovnání s klasickými větrnými elektrárnami je na jejich výrobu použito pouhých 10 procent materiálu. Uplatnění najdou hlavně v těžko přístupném terénu a na moři. Bonusem je, že na tento specifický způsob se firmě nedávno podařilo získat celosvětový patent.

U draků aktuálně vývojáři pracují na jejich bezpečné navigaci, konkrétně vyvíjejí systém schopný sledovat let s přesností na 10 centimetrů. S velkou pravděpodobností se bude jednat o další průlomový posun v oblasti technologického vývoje.

Na video o projektu se můžete podívat zde.

Související články

Zaručeně zlepší den

V životě mám jiné priority než hezkou postavu, říká Kristýna Dolejšová z blogu Za normální holky

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Čeští vědci vyvinuli revoluční UV roušku. Ochrání ostatní i majitele

Revoluční objev. Samozavlažovací půda může změnit zemědělství

Inspirativní rozhovor

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Přečtěte si rozhovor s novinářkou, dokumentaristkou a matkou v jedné osobě, Silvou Dymákovou.