Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Létající větrnou elektrárnu testují v Holandsku. Je efektivnější a levnější než běžné větrné

Zdroj fotografie: ampyxpower.com

Elektřina vyráběná pomocí větru není žádnou novinkou. Co byste ale řekli tomu, kdyby větrná elektrárna létala? Potenciál takových elektráren je tak velký, že je odborníci směle nazývají létajícími draky. Sci-fi nápad budoucnosti má nyní potenciál se stát skutečností.

Přístroj řízený na principu umělé inteligence umí využívat sílu větru ve vysokých nadmořských výškách, v závislosti na jeho síle se dokáže vznášet od 200 metrů do dvou kilometrů nad zemí. Samotný princip výroby elektřiny je pak poměrně jednoduchý: drak v podobě dronu je připojen k navijákům na zemi a ty jsou zase spojeny s generátorem elektřiny. Ta může být rovnou dodávána do elektrické sítě. První drak vyrobený pro komerční použití bude schopen pokrýt potřebu dvou tisíc domácností.

Unikátní systém usilující o využívání obnovitelného zdroje energie vzniká ve spolupráci nizozemské společnosti Ampyx Power a Evropské vesmírné agentury. Oproti klasickým větrným elektrárnám jsou draci samostatnější, flexibilnější, efektivnější co do množství vyrobené energie a finančně ekonomičtější. V porovnání s klasickými větrnými elektrárnami je na jejich výrobu použito pouhých 10 procent materiálu. Uplatnění najdou hlavně v těžko přístupném terénu a na moři. Bonusem je, že na tento specifický způsob se firmě nedávno podařilo získat celosvětový patent.

U draků aktuálně vývojáři pracují na jejich bezpečné navigaci, konkrétně vyvíjejí systém schopný sledovat let s přesností na 10 centimetrů. S velkou pravděpodobností se bude jednat o další průlomový posun v oblasti technologického vývoje.

Na video o projektu se můžete podívat zde.

Související články

Zaručeně zlepší den

Studenti MENDELU propojují manažerské schopnosti s pomocí neziskovkám na každoročním Dobrotrhu

Vládní novinky: vyšší přídavky na děti a příspěvek na bydlení už i pro střední třídu

Čerpejte příspěvky státu. Pomůže vám uhradit zateplení nebo nová okna

Teprve 22letý student vymyslel čip s názvem Z2

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Umění se správně ptát může do značné míry ovlivnit a proměnit naše životy. Špatné odpovědi totiž…