Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Létající větrnou elektrárnu testují v Holandsku. Je efektivnější a levnější než běžné větrné

Zdroj fotografie: ampyxpower.com

Elektřina vyráběná pomocí větru není žádnou novinkou. Co byste ale řekli tomu, kdyby větrná elektrárna létala? Potenciál takových elektráren je tak velký, že je odborníci směle nazývají létajícími draky. Sci-fi nápad budoucnosti má nyní potenciál se stát skutečností.

Přístroj řízený na principu umělé inteligence umí využívat sílu větru ve vysokých nadmořských výškách, v závislosti na jeho síle se dokáže vznášet od 200 metrů do dvou kilometrů nad zemí. Samotný princip výroby elektřiny je pak poměrně jednoduchý: drak v podobě dronu je připojen k navijákům na zemi a ty jsou zase spojeny s generátorem elektřiny. Ta může být rovnou dodávána do elektrické sítě. První drak vyrobený pro komerční použití bude schopen pokrýt potřebu dvou tisíc domácností.

Unikátní systém usilující o využívání obnovitelného zdroje energie vzniká ve spolupráci nizozemské společnosti Ampyx Power a Evropské vesmírné agentury. Oproti klasickým větrným elektrárnám jsou draci samostatnější, flexibilnější, efektivnější co do množství vyrobené energie a finančně ekonomičtější. V porovnání s klasickými větrnými elektrárnami je na jejich výrobu použito pouhých 10 procent materiálu. Uplatnění najdou hlavně v těžko přístupném terénu a na moři. Bonusem je, že na tento specifický způsob se firmě nedávno podařilo získat celosvětový patent.

U draků aktuálně vývojáři pracují na jejich bezpečné navigaci, konkrétně vyvíjejí systém schopný sledovat let s přesností na 10 centimetrů. S velkou pravděpodobností se bude jednat o další průlomový posun v oblasti technologického vývoje.

Na video o projektu se můžete podívat zde.

Související články

Zaručeně zlepší den

Bhútán hlásí navýšení počtu sněžných levhartů o 40 procent

Jak a jaké udržitelné bydlení zajistit pro rodiče ve stáří

Nahradí ChatGPT lékaře? Zvládl správně diagnostikovat nemoc

Jan Černý navrhne olympijskou kolekci pro Paříž 2024. Má být „brutálně speciální“

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše

Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše

I dospělí potřebují čas od času pohádky, které je pohladí po srdci. Držitelka Nobelovy ceny za…