Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Bezdrátové nabíjení elektromobilů, biopody a zachycování uhlíku: Start-upy Green Tech nabízí řešení klimatické krize

5 minut radosti
Ilustrační foto: Pexels

Vynalézt technologii a nástroje, které pomohou zachránit planetu, není snadný úkol, ale start-up Green Tech slaví velké úspěchy ve svém úsilí vybudovat udržitelná řešení budoucnosti. Server Euro News uvádí ty nejzajímavější inovace, které stojí za to zmínit.

Evropa je globálním lídrem v ekologických inovacích, přičemž společnosti v EU předčí ty ve Spojených státech, pokud jde o zelené investice a digitální adopci zelenými firmami, uvádí Evropská investiční banka. Udržitelnost a zelené technologie mohou být nejnovějšími módními slovy v oboru, ale přesto je třeba poznamenat, že jde pouze o jeden z možných nástrojů k záchraně planety, nikoli o řešení. To leží na firmách a vládách, které budou muset pracovat s ekosystémy udržitelným způsobem.

Bezpečný přístup k jaderné energii

Německý start-up Marvel Fusion ještě nemá reálný prototyp, nicméně má skvělé nápady, jak bezpečně vytvořit čistou energii bez vypouštění oxidu uhličitého. Společnost v současnosti vyvíjí způsob, jak obnovit jadernou fúzi na Zemi, která může poskytnout téměř neomezenou energii s nulovými emisemi uhlíku. Na rozdíl od jaderného štěpení, které se dnes používá, je fúze bezpečná a nezanechává po sobě dlouhotrvající radioaktivní jaderný odpad. Provozní ředitelka Marvel Fusion Heike Freund uvedla, že uvažují o jeho využití spolu s obnovitelnými energiemi, jako je slunce a vítr, které nejsou vždy tak spolehlivé, protože závisí na počasí. Společnost také prosazuje inovativní přístup využívající lasery namísto magnetů. Lasery stlačují palivo, aby způsobily fúzi. Laserovou technologii sice využívají i jiné společnosti, Marel Fusion se ale věnuje nepřímé laserové fúzi, která vyžaduje méně energie. Zatímco se Evropa snaží odstavit od ruského plynu a hledat alternativy, jaderná fúze by mohla být čistší odpovědí na tuto ožehavou otázku posledních měsíců. Než bude možné využít fúzi k výrobě energie, čeká start-up ještě dlouhá cesta, ale Freund dodává, že v příštích dvou až pěti letech by se mohl objevit projekt, který toho dosáhne. Dalším krokem by pak byla výstavba prototypů elektráren.

Francouzské jídlo budoucnosti

Foto: Interstellar Labs

Interstellar Labs, což je francouzsko-americký start-up, uvádí na trh modul, který vytváří ideální klimatické a atmosférické podmínky pro pěstování rostlin na Zemi, ale také ve vesmíru. Technologie je schopna pěstovat plodiny, ale díky svému kopulovitému tvaru a vodnímu systému také umí snížit spotřebu vody a energie a zároveň zvýšit výnos. Barbara Belvisi, ředitelka projektu, uvedla, že jejich plánem je zejména optimalizovat způsob, jakým využíváme spolupráci mezi přírodou, technologií a lidmi. Vytváří systém, kterým by mohli optimalizovat růst konkrétních rostlin používaných při výrobě potravin. Start-up má také smlouvy s NASA, aby se zjistilo, zda by technologie mohla fungovat i ve vesmíru. Belvisi však důrazně zmínila, že plánem není invaze do vesmíru. Projekt směřuje k rozšíření biologické rozmanitosti, kterou máme na Zemi, do Sluneční soustavy a vesmíru.

Potravinová řešení na Zemi

Další francouzský start-up se snaží najít řešení světové zásoby potravin a nedostatku půdy. Kyanos vymyslel proces produkce mikrořas, který vytváří udržitelný rostlinný protein. Proces funguje tak, že dochází k pěstování mikrořas, které mají mimo jiné schopnost odstranit CO2 z atmosféry. Mikrořasy se pak spojují s dalšími mikroorganismy. V procesu se nepoužívají žádné pesticidy ani antibiotika. Proces dokonce nevyžaduje půdu ani dusíkatá hnojiva, která mohou produkovat oxid dusný, který je ještě horší než CO2, řasy se totiž pěstují ve vodě. A jako bonus jsou mikrořasy plné zdraví prospěšných látek, jako je dopamin, který zlepšuje náladu. V tuto chvíli je produkt k dispozici ke koupi jako doplněk stravy, a společnost do něj vkládá velké naděje.

Bezdrátová nabíječka elektrických vozů

Elektromobily byly oslavovány jako jeden z nástrojů, který pomáhá utvářet zelenější budoucnost, ale budování infrastruktury pro jejich nabíjení působí komplikace. Bezdrátové nabíjení by však mohlo tento problém vyřešit.

Foto: Electreon

Izraelský start-up Electreon vytvořil technologii pro nabíjení elektromobilů bez objemných strojů. Místo toho lze dané vozidlo nabíjet na silnici za jízdy a těžká nákladní vozidla mohou nabíjet na nabíjecích stanicích tomu určených. Společnost nedávno provedla úspěšnou zkoušku svého elektrického silničního systému v Itálii, kde se autobus IVECO a osobní vozidlo Fiat Nuova 500 mohly nabíjet za jízdy.

Zachycování uhlíku

Climeworks jsme vám představovali už v jednom z předchozích článků. Tento ambiciózní projekt zachycuje oxid uhličitý přímo ze vzduchu pomocí technologie zvané přímé zachycování vzduchu. V září 2021 zahájili činnost na Islandu a testují zařízení přeměňující CO2 na kámen. Climeworks se také pyšní tím, že je společností využívající obnovitelných zdrojů.

Zdroj: Euro News

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak vyzrát na antihmotu? Vědci z CERNu vědí

Víme, jak levně zaparkovat na letišti ve Vídni

Jubilejní 15. ročník Equal Pay Day zaznamenal rekordní účast

Pracovat jen v pracovní době? Austrálie zavádí právo na odpojení

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …