Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Průhledné solární panely by v budoucnu mohly nahradit okna

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Myšlenka na průhledné solární panely zní skoro až nereálně. Ale budovy s panely místo oken v této podobě jsou reálnou možností a mají potenciál zahájit novou éru revoluce čisté energie při zachování zemědělské půdy a přírodního prostředí.

Protože je celosvětově usilováno o nízkoúhlíkovou budoucnost, aby se co nejvíce zamezily dopadly změny klimatu, solární energie má potenciál být v této oblasti středem naší pozornosti.

Co je to transparenční sluneční energie?

Pojem transparenční sluneční energie v sobě ukrývá použití technologie, která funguje na principu shromažďování a využívání světelné energie skrz okna nebo jakýkoliv jiný skleněný povrch. Pokud jde o rozšíření působnosti solární energie, má potenciál změnit náš pohled na tuto oblast.

Výzkumníkům se podařilo vytvořit několik prostředků transparentní solární energie. Většina z nich však funguje spíše jako solární koncentrátor, tedy jsou vyrobeny tak, aby absorbovaly specifické vlnové délky UV a infračerveného světla, které nejsou viditelné pouhým okem, a přeměnily je na energii schopnou napájet elektroniku.

Tato technologie nese název fotovoltaické sklo a vyrábí se takovým způsobem, aby poskytovala různou úroveň průhlednosti. V roce 2014 vyvinuli vědci z Michiganské státní univerzity (MSU) první zcela transparentní solární koncentrátor, který zvládl přeměnit téměř jakoukoliv skleněnou tabuli nebo okno na jeho fotovoltaickou formu. O šest let později, v roce 2020, vědci ve Spojených státech a Evropě dosáhli 100% transparentnosti solárního skla, čímž svět přiblížili o další krok k cíli udržitelné budoucnosti, která již nebude závislá na rozvodné síti průmyslu fosilních paliv.

Ilustrační foto: Pexels

Výhody průhledných solárních panelů

Jaké jsou výhody těchto panelů? Průhledné solární panely jsou velice důležitým vynálezem, protože v moderní společnosti je sklo prakticky všude. Od obrazovky vašeho telefonu po mrakodrapy. Pokud by se podařilo aplikovat tuto technologii do našeho běžného života, jde o potenciál získání obrovského množství elektřiny, kterou by se dalo vyrobit při jejím využití.

Jaké jsou překážky?

V cestě však je stále několik překážek. Než bude možné technologii rozšířit, vědci musí zvýšit její účinnost. Čím je panel průhlednější, tím je méně účinný, a proto se neočekává, že by průhledné panely překonaly nebo nahradily standardní solární panely. Pokud se však podaří tyto detaily vychytat, technologie by mohla potenciálně pomoci světu mnohem rychleji dosáhnout udržitelnějšího fungování.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

K posílení zdraví stačí méně než 5 tisíc kroků denně, tvrdí vědci

Festival EKOFILM se blíží, Česko do něj přichází s novými dokumenty

Hlazení psů může zlepšit vaše zdraví

Ve světovém žebříčku nejlepších vysokých škol je i šest českých

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…