Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Průhledné solární panely by v budoucnu mohly nahradit okna

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Myšlenka na průhledné solární panely zní skoro až nereálně. Ale budovy s panely místo oken v této podobě jsou reálnou možností a mají potenciál zahájit novou éru revoluce čisté energie při zachování zemědělské půdy a přírodního prostředí.

Protože je celosvětově usilováno o nízkoúhlíkovou budoucnost, aby se co nejvíce zamezily dopadly změny klimatu, solární energie má potenciál být v této oblasti středem naší pozornosti.

Co je to transparenční sluneční energie?

Pojem transparenční sluneční energie v sobě ukrývá použití technologie, která funguje na principu shromažďování a využívání světelné energie skrz okna nebo jakýkoliv jiný skleněný povrch. Pokud jde o rozšíření působnosti solární energie, má potenciál změnit náš pohled na tuto oblast.

Výzkumníkům se podařilo vytvořit několik prostředků transparentní solární energie. Většina z nich však funguje spíše jako solární koncentrátor, tedy jsou vyrobeny tak, aby absorbovaly specifické vlnové délky UV a infračerveného světla, které nejsou viditelné pouhým okem, a přeměnily je na energii schopnou napájet elektroniku.

Tato technologie nese název fotovoltaické sklo a vyrábí se takovým způsobem, aby poskytovala různou úroveň průhlednosti. V roce 2014 vyvinuli vědci z Michiganské státní univerzity (MSU) první zcela transparentní solární koncentrátor, který zvládl přeměnit téměř jakoukoliv skleněnou tabuli nebo okno na jeho fotovoltaickou formu. O šest let později, v roce 2020, vědci ve Spojených státech a Evropě dosáhli 100% transparentnosti solárního skla, čímž svět přiblížili o další krok k cíli udržitelné budoucnosti, která již nebude závislá na rozvodné síti průmyslu fosilních paliv.

Ilustrační foto: Pexels

Výhody průhledných solárních panelů

Jaké jsou výhody těchto panelů? Průhledné solární panely jsou velice důležitým vynálezem, protože v moderní společnosti je sklo prakticky všude. Od obrazovky vašeho telefonu po mrakodrapy. Pokud by se podařilo aplikovat tuto technologii do našeho běžného života, jde o potenciál získání obrovského množství elektřiny, kterou by se dalo vyrobit při jejím využití.

Jaké jsou překážky?

V cestě však je stále několik překážek. Než bude možné technologii rozšířit, vědci musí zvýšit její účinnost. Čím je panel průhlednější, tím je méně účinný, a proto se neočekává, že by průhledné panely překonaly nebo nahradily standardní solární panely. Pokud se však podaří tyto detaily vychytat, technologie by mohla potenciálně pomoci světu mnohem rychleji dosáhnout udržitelnějšího fungování.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Chtěli byste žít ve městě bez aut? Nový výzkum přináší 12 praktických způsobů, jak auta v městech omezit

V pražské Kotvě se otevírá největší Retro muzeum v České republice. Zaměřuje se na 70. a 80. léta 20. století.

Lidé v Thajsku staví malé útulky pro toulavé psy

Jak zní černá díra? Poslechněte si její zvuk

Inspirativní rozhovor

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Přečtěte si rozhovor s Jakubem Gavorem, zakladatelem řemeslné zmrzlinárny Ještě Jednu. Určitě během čtení dostanete chuť na zmrzlinu! Co třeba tu s příchutí krupicové kaše či arašídového preclíku?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Cvičit jógu je stále více moderní a trendy. Záda vám zajisté poděkují, pokud cviky provádíte…