Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nová švýcarská vodní baterie bude jedním z hlavních evropských obnovitelných zdrojů energie

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Již druhý červencový týden začne ve Švýcarsku naplno fungovat vodní baterie schopná uchovat elektřinu odpovídající až 400 000 bateriím pro elektromobily, píše server Euro News.

Nová elektrárna byla vestavěna do podzemní kaverny ve švýcarském kantonu Wallis. Díky schopnosti ukládat a generovat obrovské množství vodní energie bude baterie hrát důležitou roli při stabilizaci dodávek energie ve Švýcarsku a Evropě.

Co je to vodní baterie a jak funguje?

Vodní baterie neboli přečerpávací elektrárna je druh uložiště vodní energie. Samotná baterie je vyrobena ze dvou velkých bazénů plných vody, které jsou umístěny v odlišných výškách. Dokáže hromadit přebytečnou energii procesem čerpání vody z dolního bazénu do vyššího, čímž dochází k dobíjení baterie.

Když je potřeba produkovat elektřinu, směr vody se obrátí. Produkovaný proud vody otáčí turbínu, která následně generuje elektřinu.

Hlavní výhodou vodních baterií je již zmíněná schopnost ukládání přebytečné energie, která je vyráběna přerušovanými zdroji energie, jako je vítr, slunce a jaderná energie. Tato energie je čerpána do horního bazénu v době nadprodukce a ukládána. Poté může být postupně uvolňována pro výrobu energie během období, kdy je větší poptávka.

Vodní baterie jsou dostupným typem úložiště energie s největší kapacitou.

Foto: Nant de Drance / Sébastien Moret

Proč Švýcarsko postavilo obrovskou vodní baterii?

Švýcarská elektrárna, kterou postavila společnost Nant de Drance, byla prvně uvedena do provozu 1. července. Elektrárna má šest čerpacích turbín a celkový výkon 900 MW, což stačí k napájení až 900 000 domácností. S úložnou kapacitou 20 milionů kWh elektřiny se doufá, že vodní baterie bude hrát významnou roli při stabilizaci švýcarských a evropských energetických sítí. Během období vysoké poptávky, jako jsou vlny veder, může baterie snížit pravděpodobnost přetížení sítě.

Zdroj: Euro News

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak mít z jídla opravdový požitek? Jezte rukama a s otevřenou pusou

Vědci přeměnili staré solární panely na materiál sbírající teplo

Invazivní rostliny spásají kozli. Kanadou se můžeme inspirovat i my

V Českém Švýcarsku vyrašily první zelené výhonky rostlin

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…