Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Čtyři čeští vědci byli oceněni za mimořádné výsledky svých výzkumů

Letošní cenu si převzali čtyři významní čeští vědci. Zdroj: GA ČR

Ceny Grantové agentury České republiky si letos odnesli čtyři čeští vědci za archeologický výzkum přemyslovských Čech, výzkum biologické rozmanitosti, výzkum temné hmoty genomu a za nové materiály pro pěstování lidských buněk. Získal ji archeolog Jak Klápště, chemik Václav Švorčík, ekolog David Storch a biolog Richard Štefl.

„Jedním z hlavních kritérií pro udělení ceny je originalita, kvalita, význam a mezinárodní ohlas dosažených výsledků. Všechny oceněné projekty taková kritéria naplňují vrchovatě a cenu dostávají vědci, kteří dosáhli excelentních výsledků,“ řekl předseda Grantové agentury ČR Ivan Netuka. Organizace uděluje cenu jednou ročně za mimořádné výzkumné výsledky a oceňuje až čtyři řešitele. Porota při hodnocení nejvíce dbá na novou, objevnou a v nejlepším případě převratnou myšlenku.

Letošní cenu si převzali čtyři lidé. Získal ji archeolog Jan Klápště z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy za výzkum zaměřený na poznání středověké společnosti a krajiny českých zemí či také chemik Václav Švorčík z Fakulty chemické technologie VŠCHT za vytvoření nových materiálů s upraveným povrchem, které by mohly najít uplatnění v tkáňovém inženýrství.

Na předávání cen nechyběl ani ekolog David Storch z Centra pro teoretická studia a katedry ekologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, který si cenu zasloužil za makroekologickou analýzu příčin rozdílů v biologické rozmanitosti na povrchu Země. V neposlední řadě porotu ohromil biolog Richard Štefl z brněnského vědeckého centra CEITEC, jehož porota ocenila za studium vzniku nekódující RNA označované někdy jako temná hmota genomu.

Související články

Zaručeně zlepší den

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak vyzrát na virus? Češi vyvinuli první nanovlákenný respirátor FFP3 na světě

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.