Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Čtyři čeští vědci byli oceněni za mimořádné výsledky svých výzkumů

Letošní cenu si převzali čtyři významní čeští vědci. Zdroj: GA ČR

Ceny Grantové agentury České republiky si letos odnesli čtyři čeští vědci za archeologický výzkum přemyslovských Čech, výzkum biologické rozmanitosti, výzkum temné hmoty genomu a za nové materiály pro pěstování lidských buněk. Získal ji archeolog Jak Klápště, chemik Václav Švorčík, ekolog David Storch a biolog Richard Štefl.

„Jedním z hlavních kritérií pro udělení ceny je originalita, kvalita, význam a mezinárodní ohlas dosažených výsledků. Všechny oceněné projekty taková kritéria naplňují vrchovatě a cenu dostávají vědci, kteří dosáhli excelentních výsledků,“ řekl předseda Grantové agentury ČR Ivan Netuka. Organizace uděluje cenu jednou ročně za mimořádné výzkumné výsledky a oceňuje až čtyři řešitele. Porota při hodnocení nejvíce dbá na novou, objevnou a v nejlepším případě převratnou myšlenku.

Letošní cenu si převzali čtyři lidé. Získal ji archeolog Jan Klápště z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy za výzkum zaměřený na poznání středověké společnosti a krajiny českých zemí či také chemik Václav Švorčík z Fakulty chemické technologie VŠCHT za vytvoření nových materiálů s upraveným povrchem, které by mohly najít uplatnění v tkáňovém inženýrství.

Na předávání cen nechyběl ani ekolog David Storch z Centra pro teoretická studia a katedry ekologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, který si cenu zasloužil za makroekologickou analýzu příčin rozdílů v biologické rozmanitosti na povrchu Země. V neposlední řadě porotu ohromil biolog Richard Štefl z brněnského vědeckého centra CEITEC, jehož porota ocenila za studium vzniku nekódující RNA označované někdy jako temná hmota genomu.

Související články

Zaručeně zlepší den

Vykouzlete si doma francouzskou atmosféru. Postavte si metr a půl vysokou Eiffelovu věž z kostek

Vědci rozluštili záhadu travnatých kruhů v poušti Namib

Nejunikátnější pohled na Český Krumlov je z Křížové hory, říká Laskavec Dalibor Uhlíř

Vědci našli dvě galaxie ukryté na okraji času i prostoru

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Víte, jak správně skladovat konkrétní potraviny? Jak zužitkovat suroviny do posledního kousku? Nebo…