Zlín Film Festival udělil Národnímu muzeu cenu Technologické agentury ČR za soubor virtuálních aktivit pro děti. Porota se v letošním ročníku zaměřila na kulturní instituce, které rychle zareagovaly na pandemii a zprostředkovaly své expozice pomocí digitálních technologií. V případě aktivit Národního muzea ocenila vedle jejich rozsahu a kvality také zaměření na hendikepované děti.
Muzeum se v době pandemie soustředilo nejen na přípravu nových sbírek, ale také na zachování kontaktu s návštěvníky v on-line prostoru. V rámci sekce Virtuálně do muzea tak vznikla speciální kategorie Národní muzeum pro děti. Ty se díky tomu mohly bez ohledu na věk seznámit s kulturou, vědou i přírodou prostřednictvím hravých on-line aktivit a virtuálních prohlídek. Jejich přizpůsobení potřebám neslyšících dětí bylo jedním z faktorů, který rozhodl o vítězství v konkurenci institucí, jako je Muzeum hlavního města Prahy, Národní technické muzeum či Hvězdárna a planetárium Brno.
„Je příznačné, že letos k předání instituci, která je jedním z významných kulturních a historických symbolů českého národa, došlo na našem Kudlovském kopci v areálu Filmových ateliérů, kde se už 85 let píší dějiny zlínského potažmo českého filmu,“ řekl prezident festivalu Čestmír Vančura, který v sobotu 29. května předal cenu do rukou generálního ředitele Národního muzea Michala Lukeše.
Virtuální 61. ročník Zlín Film Festivalu připomněl také propojení zlínské filmové tvorby zaměřené na populárně-vědecké filmy s významnými osobnostmi oboru. Jednou z nich byla Hermína Týrlová, která patří k průkopnicím v propojování vědy a umění v Československu.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál
Život před každého z nás bez výjimky staví různé zkoušky. K někomu přichází v podobě nemocí, k…