Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Čtyřdenní pracovní týden má kladný vliv nejen na lidskou psychiku, ale i na životní prostředí

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Téma čtyřdenního pracovního týdne je v Česku teprve pár měsíců, v ostatních státech se o něm mluví už několik let. Často jsou zmiňována fakta, že kratší pracovní týden přispívá k dobré náladě zaměstnanců a také jejich produktivitě. Podle britského zpravodajského serveru BBC však méně práce prospívá také naší planetě.

Mezi jedny z benefitů omezení pracovního týdne o jeden den patří dojíždění. „V průměru jsme zaznamenali 21% snížení počtu ujetých kilometrů autem,“ říká anglická ekologická poradenská společnost Tyler Grande. Právě ta byla jednou z prvních, která myšlenku uplatnila. V roce 2011 dala svým zaměstnancům jeden den volna v měsíci navíc, podmínkou bylo věnování se dobrovolnictví.

Minulý rok se pak společnost připojila k dosud největší čtyřdenní pracovní zkoušce na světě a zkoumala, jaké ekologické výhody kratší pracovní týden přináší. Kromě méně automobilových kilometrů zjistila firma také pokles uhlíkových emisí související s odesíláním a ukládáním dat. Podle dalších výzkumů lidé věnují ušetřený čas turistice nebo koníčkům.

Někteří odborníci však varují také před opačným efektem. „Třídenní víkend by mohl vést k větší spotřebě uhlíkově náročného zboží a služeb,“ říká ekonom Anupam Nanda z Univerzity v Manchesteru. „Pokud nakonec letíte letadlem nebo jedete sto mil za volnočasovými aktivitami, stěží to pomůže vyřešit klimatickou krizi.“

Jak je na tom Česko?

Čtyřdenní pracovní týden začíná být trendem také v Česku, kde byl ještě před 67 lety šestidenní pracovní týden s 48 hodinami. Nynější 40hodinový týden tady je až od roku 2001. Některé firmy už zkrácený týden zavedly. Podle odborníků je však myšlenka uskutečnitelná spíše například v IT oblastech. Další variantou je práce z domova.

Výhody jsou zřejmé i pro samotné firmy. „Firmám to dává minimálně to, že mají zaměstnance spokojenější, potažmo i loajálnější. Zároveň podle průzkumů vychází, že jsou zaměstnanci odpočatější, šťastnější, spokojenější a díky tomu následně produktivnější. Nedělají jenom práci, která by se stále opakovala. Dokážou si trochu vydechnout a odpočinout a přináší nové myšlenky a vyšší efektivitu, vyšší produktivitu,“ říká Jan Klusoň ze společnosti Welcome to the Junge v rozhovoru pro iRozhlas.

Související články

Zaručeně zlepší den

Venkovská dovolená? Vyrazte na Vysočinu a podpořte lokální farmáře

Vědci úspěšně vytvořili první 3D vytištěnou rybu na světě vypěstovanou v laboratoři

Albánie sází na ekologický turismus, láká na jedinečnou přírodu

Pokojové rostliny mohou složit jako prevence nachlazení, zjistila studie

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Znáte takové ty knihy, které můžete otevřít na náhodné stránce a cokoliv si z nich v ten moment…