Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Čtrnáctiletý fotograf z Česka uspěl v prestižní mezinárodní soutěži

Vítězný snímek. Zdroj: archiv Ondřeje Pelánka

Londýnské Přírodovědné muzeum pořádá každoročně fotografickou soutěž Wildlife Photographer of the Year 2015, ve které odměňuje nejlepší fotografy přírody. První místo v letošním ročníku této prestižní soutěže v kategorii Junior Wildlife Photographer of the Year si odnesl do Česka čtrnáctiletý fotograf Ondřej Pelánek. Porotu ohromil díky svému snímku ze severu Norska, kde vyfotografoval bojující ptáky.

Pelánek pořídil fotografii na poloostrově Varanger, kde se mu podařilo vyfotografovat výjev, o který se snaží mnoho fotografů. Podle slov Pelánka byl v době jeho návštěvy v Norsku polární den a on nemohl spát. Vylezl tedy dříve ze stanu a úplnou náhodou se mu povedlo zachytit scénu bojujících ptáků. „Je to plastické. Všechny elementy, které chcete mít na fotografii, se sešly v jeden okamžik. A fakt, že je zachytil tak mladý fotograf, tomu dává ještě další rozměr,“ řekla jedna ze členek poroty pro BBC.

Hlavní kategorii a titul nejlepšího fotografa mezi seniory získal letos Don Gutoski z Kanady. Na své vítězné fotografii zachytil souboj lišky obecné a lišky polární v Národním parku Wapusk v Manitobě. Do soutěže, kterou pořádá londýnské Přírodovědné muzeum už přes padesát let, se letos přihlásilo přes 42 tisíc fotek asi ze stovky zemí. Z nich vybrala porota vítěze osmnácti kategorií. Vítězné fotografie je možné si prohlédnout na tomto odkazu.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Nový způsob pěstování zeleniny podpoří lokální produkci potravin a soběstačnost

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.