Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Chytrý talíř učí děti jíst zeleninu. Sází na principy behaviorální psychologie

Chytrý talíř využívá principy behaviorální psychologie. Zdroj fotografie: Freepik

Budeš tady sedět, dokud to nesníš! První vzpomínky na rozvařenou a nevábně vypadající brokolici nás často ovlivňují i v dospělosti. Dnešní děti ale už odpor k zelenině zažívat nemusí. Život malým strávníkům i jejich rodičům usnadní nová pomůcka.

Pro vybudování zdravých stravovacích návyků je podle odborníků zásadní období mezi čtyřmi a osmi lety věku dítěte. Většina dětí přesto ve svém jídelníčku dostatek zeleniny nemá, protože k ní nenašli tu správnou cestu. S tím jim má pomoci nový talíř. Využívá poznatků behaviorální psychologie a skutečnosti, že jíme také očima. Způsob, jakým jídlo podáváme, totiž ovlivňuje náš mozek ještě před tím, než ochutnáme první sousto.

Pomůcku s názvem The Helping Plate vytvořila pro jednu z nejvýznamnějších značek zeleniny v severní Evropě nizozemská reklamní agentura DDB Unlimited. Na vývoji spolupracovala s vědci z univerzity ve Wageningenu a zohlednila základní principy, které jsou (nejen) dětskému mozku vlastní. Edukační talíř tak například disponuje důmyslně umístěnými prohlubněmi, v nichž vypadá množství servírované zeleniny mnohem menší, ale pracuje také s psychologií barev nebo zrcadlením – talíř se totiž na první pohled podobá těm pro dospělé, které děti chtějí přirozeně napodobovat. Tvůrci tak i nadále předpokládají, že rodiče půjdou svým dětem příkladem.

Související články

Inspirace

Holčička nalezla vítězný los a darovala peníze potřebným

Inspirace

Soutěž o nejlepší školní oběd letos vyhrála škola z Vrchlabí

Inspirace

Chlapcův nápad může zachraňovat děti v přehřátých autech

Inspirace

Gestikulování napomáhá rozvoji kreativního myšlení u dětí

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu

Houby jako nevídaní pomocníci. Nový objev potvrdil jejich výjimečnost

S rakovinou lze účinně bojovat. Nové očkování zlikviduje kožní nádory