Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Chytrý talíř učí děti jíst zeleninu. Sází na principy behaviorální psychologie

Chytrý talíř využívá principy behaviorální psychologie. Zdroj fotografie: Freepik

Budeš tady sedět, dokud to nesníš! První vzpomínky na rozvařenou a nevábně vypadající brokolici nás často ovlivňují i v dospělosti. Dnešní děti ale už odpor k zelenině zažívat nemusí. Život malým strávníkům i jejich rodičům usnadní nová pomůcka.

Pro vybudování zdravých stravovacích návyků je podle odborníků zásadní období mezi čtyřmi a osmi lety věku dítěte. Většina dětí přesto ve svém jídelníčku dostatek zeleniny nemá, protože k ní nenašli tu správnou cestu. S tím jim má pomoci nový talíř. Využívá poznatků behaviorální psychologie a skutečnosti, že jíme také očima. Způsob, jakým jídlo podáváme, totiž ovlivňuje náš mozek ještě před tím, než ochutnáme první sousto.

Pomůcku s názvem The Helping Plate vytvořila pro jednu z nejvýznamnějších značek zeleniny v severní Evropě nizozemská reklamní agentura DDB Unlimited. Na vývoji spolupracovala s vědci z univerzity ve Wageningenu a zohlednila základní principy, které jsou (nejen) dětskému mozku vlastní. Edukační talíř tak například disponuje důmyslně umístěnými prohlubněmi, v nichž vypadá množství servírované zeleniny mnohem menší, ale pracuje také s psychologií barev nebo zrcadlením – talíř se totiž na první pohled podobá těm pro dospělé, které děti chtějí přirozeně napodobovat. Tvůrci tak i nadále předpokládají, že rodiče půjdou svým dětem příkladem.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jižní Korea chce dobýt Měsíc i Mars. Pořídila nádherné snímky Země z oběžné dráhy Měsíce

Vědci z Brna vyslali do vesmíru mikrořasy. Mohou sloužit k výrobě biopaliva či čištění vody

Zvířata v deštných pralesech se chovají jako lidé. Mají denní rutinu

Stromy jsou velcí pomocníci. Zeleň v New Yorku pohlcuje obrovské množství oxidu uhličitého

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Četba knih je jednou z nejstarších volnočasových aktivit. Jejím prostřednictvím lze zprostředkovat…