Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Chytré výhybky zabrání vykolejení vlaku. Vynález z VUT zvýší bezpečí na železnicích

Zdroj ilustrační fotografie: Freepik

Železniční výhybka je sice nenápadným zařízením, přesto má moc měnit životy. Rutinní kontrolu, kterou musí pracovníci železnice vykonávat za každého počasí, by brzy mohla nahradit umělá inteligence a snímače, které na zhoršující se kvalitu výhybky včas upozorní.

Pohyb v kolejišti může být při stále se zvyšující rychlosti vlaků nebezpečný, proto mají čidla velký význam pro bezpečnost obsluhy. Zdroj: archiv Lukáše Raifa

Stavaři a strojaři z VUT vyvíjejí chytré snímače, které se postarají o kontrolu výhybek na železnici, a to bez nutnosti manuální inspekce. Vše bude fungovat vzdáleně. „Cílem je zlepšit vlastnosti výhybek tak, aby byla výhybka sama sebe schopná hlídat, diagnostikovat a posílat informace o svém technickém stavu. Na základě informací by také mělo být možné plánovat údržbu,“ představuje hlavní přínos vyvíjeného systému Otto Plášek, vedoucí Ústavu železničních konstrukcí a staveb na Fakultě stavební.

Základním indikátorem stavu výhybky má být dynamická odezva. Umělá inteligence pak vyhodnotí vibrace vzniklé přejezdem vlaku a včas odhalí případné vady. Čidla by se navíc prostřednictvím vibrací mohla sama dobíjet. Nový systém má omezit osobní kontroly výhybek, které budou na plánovaných vysokorychlostních tratích ještě nebezpečnější. Zároveň reflektuje dlouhodobý nedostatek drážních zaměstnanců.

Prozatím probíhá testování chytrých snímačů přímo na místě, v budoucnu by mělo vše fungovat vzdáleně. Zdroj: archiv Lukáše Raifa

Vývojáři momentálně testují, kolika snímači je výhybku potřeba osadit, a doufají v brzké uvedení do praxe. Kromě závažných důsledků, jako je vykolejení vlaku, totiž mívá nefunkční výhybka na svědomí také méně dramatické, ale stále nepříjemné události – například velké zpoždění hned několika vlakových spojů a zdlouhavé čekání, než nahlášenou závadu přijede obsluha zkontrolovat.

Související články

Zaručeně zlepší den

„Kufřík je pro děti kotvou a ujištěním o tom, že byly vždy milované“, říká zakladatelka Života v kufříku Martina Wojtylová Opava

Jan Černý navrhne olympijskou kolekci pro Paříž 2024. Má být „brutálně speciální“

Kotníkové boty – univerzální obuv na každou příležitost. Jaké si vybrat?

Zatočte s česnekovým dechem. Pomůže bílý jogurt

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Láska je. Věta, která vystihuje životy nás všech. Protože láska je všechno, jak by řekla Tereza…