Umělá inteligence (AI) nabízí nové možnosti využití v oblasti vzdělávání i na úrovni vysokých škol, a to jak pro pedagogy, tak pro studenty. Nenahradí jejich myšlení a práci, ale může jim ji usnadnit a otevřít nové úhly pohledu. Jedním z prvních českých nástrojů určených pro vysokoškoláky je Thesios. Aplikace, která s pomocí umělé inteligence navrhuje témata závěrečných prací.
Najít téma závěrečné práce bývá často náročné. Jeho volba ovlivní jak proces psaní, tak výsledek – pokud zvolená oblast studenty baví, odrazí se to v kvalitě práce. Právě na tom se má nástroj Thesios podílet. Místo hodin přemýšlení a následného hledání zdrojů student vyplní jednoduchý dotazník a během pár minut získá návrhy témat. A to na základě oboru, který studuje, ale také oblastí zájmů a typu práce. Navíc mu umělá inteligence poskytne i vodítko pro to, jak by zpracování problematiky mohlo vypadat. V návrhu nabídne cíl práce, abstrakt v češtině a angličtině, možné metodiky, klíčová slova, seznam literatury a dokonce také náčrt základních kapitol.
„Na umělou inteligenci bychom se měli dívat jako na zdroj inspirace, který nám ukáže nové úhly pohledu. Je samozřejmě potřeba přistupovat k ní kriticky. Nástroje umělé inteligence nenahrazují myšlení člověka, ale můžou mu usnadnit práci,“ doplňuje autor projektu Libor Hoření, který v AI vidí velký potenciál.
Thesios na rozdíl od veřejně dostupných chatbotů, jako je například ChatGPT 3.5, dokáže generovat odborná, specifická a originální témata. Je to díky využití nejnovějších technologií a algoritmů. Studenti ušetří spoustu času, ale principem není, aby návrh pouze slepě okopírovali. Stejně jako při každé práci s AI je potřeba informace ověřit a následně zkonzultovat téma s jejím potenciálním vedoucím.
Dvě české školy – Newton University a pražská vysoká škola AMBIS – nabízí nástroj Thesios plošně pro všechny své studenty a pedagogy, kteří témata bakalářských a diplomových prací vypisují. V základní formě (návrh tématu) si ho může vyzkoušet každý, detailnější výstup je za poplatek.
Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt
GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…
Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.
Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci
Četba knih je jednou z nejstarších volnočasových aktivit. Jejím prostřednictvím lze zprostředkovat…