Do města přinášejí ochlazení a zeleň, mohou ale fungovat také jako nabíječka či náhrada pouličního osvětlení. Chytré stromy mají řadu výhod a uchytí se i na místech, kde by živé stromy s rozsáhlými kořeny nepřežily. První kusy by měly vyrůst v Praze již na začátku příštího roku.
Chytré stromy jsou založeny na ocelové konstrukci, kterou postupně obrůstají popínavé rostliny. Ty na rozdíl od stromů nepotřebují ke svému životu tolik zeminy a jejich kořenový systém není tak mohutný, aby ohrožoval inženýrské sítě. Novinku vyvinula brněnská firma Asio, která se zaměřuje na hospodaření s vodou. „Cílem není nahrazovat živé stromy, ale umisťovat zeleň i tam, kde to z dispozičních důvodů není možné. Pokud má koruna vyrůst do několika metrů, aby tvořila stín, musí k tomu mít adekvátní prostor i pod zemí, což často nelze,“ vysvětlil obchodní ředitel společnosti Ondřej Prax.
Kromě oživení města a rozšíření zeleně mohou chytré stromy posloužit i k dalším účelům. Na kovové konstrukce lze namontovat fotovoltaické panely pro nabíjení, zvlhčovače vzduchu nebo třeba lampy, které mohou nahradit klasické pouliční osvětlení.
Společnost zatím představila dva modely stromů. Jeden z nich měří zhruba pět metrů a je vhodný spíše do ulic, protože pod ním může bez problémů projet i nákladní auto. Druhý typ je rozměrově o jeden a čtvrt metru nižší a hodí se spíše na náměstí a jiné plochy určené pro pěší. Cenově se chytré stromy pohybují okolo 100 až 250 tisíc korun, podle Praxe je to však investice srovnatelná s výsadbou stromů v problémových uzlech.
Zdroj: ekolist.cz
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty
Termín mikrobiom je čím dál častěji skloňovaný lékaři, vědci a lidmi, kteří se věnují alternativní…