Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Chytré už nejsou jen telefony a hodinky, ale i stromy. Poslouží jako lampy, nabíječky a ochlazovače ulic

Konstrukce budou postupně obrůstat zelení. Foto: Asio

Do města přinášejí ochlazení a zeleň, mohou ale fungovat také jako nabíječka či náhrada pouličního osvětlení. Chytré stromy mají řadu výhod a uchytí se i na místech, kde by živé stromy s rozsáhlými kořeny nepřežily. První kusy by měly vyrůst v Praze již na začátku příštího roku.

Chytré stromy jsou založeny na ocelové konstrukci, kterou postupně obrůstají popínavé rostliny. Ty na rozdíl od stromů nepotřebují ke svému životu tolik zeminy a jejich kořenový systém není tak mohutný, aby ohrožoval inženýrské sítě. Novinku vyvinula brněnská firma Asio, která se zaměřuje na hospodaření s vodou. „Cílem není nahrazovat živé stromy, ale umisťovat zeleň i tam, kde to z dispozičních důvodů není možné. Pokud má koruna vyrůst do několika metrů, aby tvořila stín, musí k tomu mít adekvátní prostor i pod zemí, což často nelze,“ vysvětlil obchodní ředitel společnosti Ondřej Prax.

Kromě oživení města a rozšíření zeleně mohou chytré stromy posloužit i k dalším účelům. Na kovové konstrukce lze namontovat fotovoltaické panely pro nabíjení, zvlhčovače vzduchu nebo třeba lampy, které mohou nahradit klasické pouliční osvětlení.

Chytré stromy poslouží také jako nabíječka. Foto: Asio

Společnost zatím představila dva modely stromů. Jeden z nich měří zhruba pět metrů a je vhodný spíše do ulic, protože pod ním může bez problémů projet i nákladní auto. Druhý typ je rozměrově o jeden a čtvrt metru nižší a hodí se spíše na náměstí a jiné plochy určené pro pěší. Cenově se chytré stromy pohybují okolo 100 až 250 tisíc korun, podle Praxe je to však investice srovnatelná s výsadbou stromů v problémových uzlech.

Zdroj: ekolist.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Starat se o dítě se složitou minulostí je možné, ale vyžaduje to mnoho lásky a pevné postoje, říká Jana Vařechová Holoubková

Jak obyčejné české holky prorazily v profesionálním světě ženského hokeje

Sbohem, dluhy. Druhý ročník Milostivého léta pomůže dalším lidem s oddlužením

Jaká trasa je nejekologičtější? Mapy z dílny Google vám to prozradí

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Opřete se do svého strachu, experimentujte, nebuďte nejlepší – buďte jediní. To jsou jen tři z …