Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Chytré už nejsou jen telefony a hodinky, ale i stromy. Poslouží jako lampy, nabíječky a ochlazovače ulic

Konstrukce budou postupně obrůstat zelení. Foto: Asio

Do města přinášejí ochlazení a zeleň, mohou ale fungovat také jako nabíječka či náhrada pouličního osvětlení. Chytré stromy mají řadu výhod a uchytí se i na místech, kde by živé stromy s rozsáhlými kořeny nepřežily. První kusy by měly vyrůst v Praze již na začátku příštího roku.

Chytré stromy jsou založeny na ocelové konstrukci, kterou postupně obrůstají popínavé rostliny. Ty na rozdíl od stromů nepotřebují ke svému životu tolik zeminy a jejich kořenový systém není tak mohutný, aby ohrožoval inženýrské sítě. Novinku vyvinula brněnská firma Asio, která se zaměřuje na hospodaření s vodou. „Cílem není nahrazovat živé stromy, ale umisťovat zeleň i tam, kde to z dispozičních důvodů není možné. Pokud má koruna vyrůst do několika metrů, aby tvořila stín, musí k tomu mít adekvátní prostor i pod zemí, což často nelze,“ vysvětlil obchodní ředitel společnosti Ondřej Prax.

Kromě oživení města a rozšíření zeleně mohou chytré stromy posloužit i k dalším účelům. Na kovové konstrukce lze namontovat fotovoltaické panely pro nabíjení, zvlhčovače vzduchu nebo třeba lampy, které mohou nahradit klasické pouliční osvětlení.

Chytré stromy poslouží také jako nabíječka. Foto: Asio

Společnost zatím představila dva modely stromů. Jeden z nich měří zhruba pět metrů a je vhodný spíše do ulic, protože pod ním může bez problémů projet i nákladní auto. Druhý typ je rozměrově o jeden a čtvrt metru nižší a hodí se spíše na náměstí a jiné plochy určené pro pěší. Cenově se chytré stromy pohybují okolo 100 až 250 tisíc korun, podle Praxe je to však investice srovnatelná s výsadbou stromů v problémových uzlech.

Zdroj: ekolist.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Poklad z druhohor. Vymřelá planeta ožila dřív, než si vědci mysleli

Indové přestanou při rituálech používat živé slony. Nahradí je mechanické stroje

Britský ostrov je ideální pro pozorování hvězd. Získal ocenění za skutečně tmavé nebe

Novinky na Měsíci: astronauti budou mít lepší skafandr a o energii se postará jaderný reaktor

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…