Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Adoptuj strom a Zastromuj Prahu. Hlavní město láká lidi k péči o zeleň

Ilustrační foto: Freepik

Pražané se zájmem o veřejnou zeleň nyní mohou přiložit ruku k dílu. Hlavní město spustilo projekt Adoptuj strom, jehož cílem je přizvat obyvatele ke společné péči o městskou zeleň a zvýšit povědomí o významu ochrany přírody ve městě. O svůj strom se budou jeho adoptivní majitelé starat, zalévat ho a kontrolovat, jak prospívá. „Město je náš sdílený veřejný prostor, a proto zveme všechny Pražany, aby se připojili k našemu úsilí zazelenit Prahu,“ uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib.

Stromy určené k adopci se nacházejí v parku U Čeňku v Praze 14. Svého favorita si mohou zájemci vybrat na webových stránkách zastromujprahu.cz a následně se přes on-line formulář přihlásit k adopci. Prozatím se jedná o pilotní projekt, v případě zájmu ho však jeho tvůrci plánují rozšířit i do dalších částí města. „Jedním z důvodů spuštění projektu je zájem veřejnosti o stav městské zeleně, zejména stromů. Chtěl jsem nalézt možnost, jak rozšířit povědomí o stavu městské zeleně a zároveň lidem nabídnout, jak by mohli o stromy ve městě sami aktivně pečovat,“ vysvětlil autor projektu a pražský zastupitel Tomáš Murňák.

Projekt spustila Praha v rámci iniciativy Zastromuj Prahu, jejímž cílem je mezi lety 2018 až 2024 vysázet v hlavním městě milion stromů. „Stromy ve městě mají nezastupitelnou roli zejména pro adaptaci města na změnu klimatu. V místě, kde rostou, vytváří pohodovější mikroklima jednak poskytováním stínu, který snižuje pocitovou teplotu, dále pomocí odpařování vody, čímž ochlazují okolí jako přirozená klimatizace, ale i čištěním ovzduší od znečišťujících látek,“ řekl pražský náměstek Petr Hlubuček.

Související články

Zaručeně zlepší den

Milionářem může být téměř každý: Kudy vede cesta k finanční nezávislosti?

Co nám říkají stopy dinosaurů o životě na starověké Aljašce

Hormon lásky oxytocin dokáže divy. Co vše v těle ovlivňuje?

Vliv krmiva pro kočky na chování a náladu vašeho domácího mazlíčka

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Cesta do života v přítomnosti. Zasvěcení do meditace je ideálním průvodcem

Inspirace z knihovny: Cesta do života v přítomnosti. Zasvěcení do meditace je ideálním průvodcem

Chtěli byste začít s meditací, případně ji prohloubit a dát jí jiný rozměr? Kniha Alphonse a Rachel…