Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Adoptuj strom a Zastromuj Prahu. Hlavní město láká lidi k péči o zeleň

Ilustrační foto: Freepik

Pražané se zájmem o veřejnou zeleň nyní mohou přiložit ruku k dílu. Hlavní město spustilo projekt Adoptuj strom, jehož cílem je přizvat obyvatele ke společné péči o městskou zeleň a zvýšit povědomí o významu ochrany přírody ve městě. O svůj strom se budou jeho adoptivní majitelé starat, zalévat ho a kontrolovat, jak prospívá. „Město je náš sdílený veřejný prostor, a proto zveme všechny Pražany, aby se připojili k našemu úsilí zazelenit Prahu,“ uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib.

Stromy určené k adopci se nacházejí v parku U Čeňku v Praze 14. Svého favorita si mohou zájemci vybrat na webových stránkách zastromujprahu.cz a následně se přes on-line formulář přihlásit k adopci. Prozatím se jedná o pilotní projekt, v případě zájmu ho však jeho tvůrci plánují rozšířit i do dalších částí města. „Jedním z důvodů spuštění projektu je zájem veřejnosti o stav městské zeleně, zejména stromů. Chtěl jsem nalézt možnost, jak rozšířit povědomí o stavu městské zeleně a zároveň lidem nabídnout, jak by mohli o stromy ve městě sami aktivně pečovat,“ vysvětlil autor projektu a pražský zastupitel Tomáš Murňák.

Projekt spustila Praha v rámci iniciativy Zastromuj Prahu, jejímž cílem je mezi lety 2018 až 2024 vysázet v hlavním městě milion stromů. „Stromy ve městě mají nezastupitelnou roli zejména pro adaptaci města na změnu klimatu. V místě, kde rostou, vytváří pohodovější mikroklima jednak poskytováním stínu, který snižuje pocitovou teplotu, dále pomocí odpařování vody, čímž ochlazují okolí jako přirozená klimatizace, ale i čištěním ovzduší od znečišťujících látek,“ řekl pražský náměstek Petr Hlubuček.

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci vytvářejí nanodiamanty z plastových láhví

Jak nastartovat svůj život, aby byl úspěšný? Mladé nasměruje EduFestival

Umělá inteligence předvedla svou vizi měst budoucnosti

Pilulka 3 v 1 snižuje riziko úmrtí na kardiovaskulární onemocnění

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Vídáme je každý den v televizi, čteme jejich články nebo hltáme zpravodajství z válečné fronty.…