Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Chůze po brněnských zebrách má být bezpečnější

Město Brno se rozhodlo u 25 přechodů pro chodce zapracovat na jejich bezpečnosti. Řešením má být jejich nasvícení. Ze svého rozpočtu na tuto akci vyčlenilo 5 milionů korun. Jedná se o přechody pro chodce zejména v blízkosti základních a mateřských škol.

Výběr přechodů nebyl náhodný. Magistrát společně s městskými částmi a společností Technické sítě Brno vybral 25 přechodů, které považuje za nebezpečné. Ty nechá následně nasvítit. Náměstek primátora Robert Kotzian je přesvědčen, že se tím zvýší bezpečnost přecházejících osob.

Drtivá většina z 25 přechodů se nachází v blízkosti škol a školek. Kýžený efekt má osvětlení přinést především v zimních měsících. V tomto období děti školní zařízení navštěvují i opouštějí za snížené viditelnosti. Vyzdvihl také skutečnost, že jedná o první hromadnou akci spojenou s osvětlením přechodů. Dosud se tyto problémy řešily jednotlivě.

Brněnská policejní mluvčí Andrea Straková uvádí počty nehod, jejichž účastníky byli chodci. Podle statistik to bylo v roce 2012 i 2013 přes 210 nehod ročně. Připomíná také, že i když mají chodci přednost, měli by dbát před vstupem do vozovky zvýšené opatrnosti a především se rozhlédnout. Zvýšená pozornost je důležitá hlavně večer a v zimních měsících, kdy se brzy stmívá. Bezpečnost chodců zvýší i reflexní prvky na oblečení. Ze slov policejní mluvčí je možné dovodit, že kroky brněnského magistrátu mají svou logiku.

Zdroj: http://zpravy.aktualne.cz/regiony/brno-nasviti-25-prechodu-chce-lepe-ochranit-chodce/r~10a490020f4611e4a0e7002590604f2e/

Související články

Zaručeně zlepší den

Příčiny vážných dopravních nehod odhalí speciální aplikace

Moravská měrná jednotka loket se vrátila do Olomouce, je delší než ty ostatní

Bez trestu, z. s. pořádá v Praze již třetí pochod proti bagatelizaci domácího a sexualizovaného násilí

Olomoučtí archeologové objevili v iráckém Kurdistánu šest tisíc let staré pravěké vesnice

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Znáte takové ty knihy, které můžete otevřít na náhodné stránce a cokoliv si z nich v ten moment…