Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Chůze po brněnských zebrách má být bezpečnější

Město Brno se rozhodlo u 25 přechodů pro chodce zapracovat na jejich bezpečnosti. Řešením má být jejich nasvícení. Ze svého rozpočtu na tuto akci vyčlenilo 5 milionů korun. Jedná se o přechody pro chodce zejména v blízkosti základních a mateřských škol.

Výběr přechodů nebyl náhodný. Magistrát společně s městskými částmi a společností Technické sítě Brno vybral 25 přechodů, které považuje za nebezpečné. Ty nechá následně nasvítit. Náměstek primátora Robert Kotzian je přesvědčen, že se tím zvýší bezpečnost přecházejících osob.

Drtivá většina z 25 přechodů se nachází v blízkosti škol a školek. Kýžený efekt má osvětlení přinést především v zimních měsících. V tomto období děti školní zařízení navštěvují i opouštějí za snížené viditelnosti. Vyzdvihl také skutečnost, že jedná o první hromadnou akci spojenou s osvětlením přechodů. Dosud se tyto problémy řešily jednotlivě.

Brněnská policejní mluvčí Andrea Straková uvádí počty nehod, jejichž účastníky byli chodci. Podle statistik to bylo v roce 2012 i 2013 přes 210 nehod ročně. Připomíná také, že i když mají chodci přednost, měli by dbát před vstupem do vozovky zvýšené opatrnosti a především se rozhlédnout. Zvýšená pozornost je důležitá hlavně večer a v zimních měsících, kdy se brzy stmívá. Bezpečnost chodců zvýší i reflexní prvky na oblečení. Ze slov policejní mluvčí je možné dovodit, že kroky brněnského magistrátu mají svou logiku.

Zdroj: http://zpravy.aktualne.cz/regiony/brno-nasviti-25-prechodu-chce-lepe-ochranit-chodce/r~10a490020f4611e4a0e7002590604f2e/

Související články

Zaručeně zlepší den

Procento žen v politice se stále zvyšuje, v Česku ale zatím podíl vyvážený není

Chcete šťastnější vztah? Mluvte se svým partnerem jako se psem

Evropská unie vyzývá sociální sítě, aby před eurovolbami najaly ověřovatele faktů a zabránily tak šíření fakenews

Váš mikrobiom obsahuje biliony bakterií a je jedinečný jako váš otisk prstu

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Ve vzduchu poletují sněhové vločky, přes okno je vidět rozsvícený stromeček a uvnitř to voní po…