Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Chůze po brněnských zebrách má být bezpečnější

Město Brno se rozhodlo u 25 přechodů pro chodce zapracovat na jejich bezpečnosti. Řešením má být jejich nasvícení. Ze svého rozpočtu na tuto akci vyčlenilo 5 milionů korun. Jedná se o přechody pro chodce zejména v blízkosti základních a mateřských škol.

Výběr přechodů nebyl náhodný. Magistrát společně s městskými částmi a společností Technické sítě Brno vybral 25 přechodů, které považuje za nebezpečné. Ty nechá následně nasvítit. Náměstek primátora Robert Kotzian je přesvědčen, že se tím zvýší bezpečnost přecházejících osob.

Drtivá většina z 25 přechodů se nachází v blízkosti škol a školek. Kýžený efekt má osvětlení přinést především v zimních měsících. V tomto období děti školní zařízení navštěvují i opouštějí za snížené viditelnosti. Vyzdvihl také skutečnost, že jedná o první hromadnou akci spojenou s osvětlením přechodů. Dosud se tyto problémy řešily jednotlivě.

Brněnská policejní mluvčí Andrea Straková uvádí počty nehod, jejichž účastníky byli chodci. Podle statistik to bylo v roce 2012 i 2013 přes 210 nehod ročně. Připomíná také, že i když mají chodci přednost, měli by dbát před vstupem do vozovky zvýšené opatrnosti a především se rozhlédnout. Zvýšená pozornost je důležitá hlavně večer a v zimních měsících, kdy se brzy stmívá. Bezpečnost chodců zvýší i reflexní prvky na oblečení. Ze slov policejní mluvčí je možné dovodit, že kroky brněnského magistrátu mají svou logiku.

Zdroj: http://zpravy.aktualne.cz/regiony/brno-nasviti-25-prechodu-chce-lepe-ochranit-chodce/r~10a490020f4611e4a0e7002590604f2e/

Související články

Inspirace

Olomouc bude bezpečnější. Ve městě vzniknou nové přechody

Inspirace

Senioři v Liberci pomáhají s dozorem na přechodech u škol

Inspirace

Startuje další ročník projektu Do práce na kole

Inspirace

Chození pomáhá s rozvojem kreativity, zjistili vědci

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.