Chůze po brněnských zebrách má být bezpečnější

Město Brno se rozhodlo u 25 přechodů pro chodce zapracovat na jejich bezpečnosti. Řešením má být jejich nasvícení. Ze svého rozpočtu na tuto akci vyčlenilo 5 milionů korun. Jedná se o přechody pro chodce zejména v blízkosti základních a mateřských škol.

Výběr přechodů nebyl náhodný. Magistrát společně s městskými částmi a společností Technické sítě Brno vybral 25 přechodů, které považuje za nebezpečné. Ty nechá následně nasvítit. Náměstek primátora Robert Kotzian je přesvědčen, že se tím zvýší bezpečnost přecházejících osob.

Drtivá většina z 25 přechodů se nachází v blízkosti škol a školek. Kýžený efekt má osvětlení přinést především v zimních měsících. V tomto období děti školní zařízení navštěvují i opouštějí za snížené viditelnosti. Vyzdvihl také skutečnost, že jedná o první hromadnou akci spojenou s osvětlením přechodů. Dosud se tyto problémy řešily jednotlivě.

Brněnská policejní mluvčí Andrea Straková uvádí počty nehod, jejichž účastníky byli chodci. Podle statistik to bylo v roce 2012 i 2013 přes 210 nehod ročně. Připomíná také, že i když mají chodci přednost, měli by dbát před vstupem do vozovky zvýšené opatrnosti a především se rozhlédnout. Zvýšená pozornost je důležitá hlavně večer a v zimních měsících, kdy se brzy stmívá. Bezpečnost chodců zvýší i reflexní prvky na oblečení. Ze slov policejní mluvčí je možné dovodit, že kroky brněnského magistrátu mají svou logiku.

Zdroj: http://zpravy.aktualne.cz/regiony/brno-nasviti-25-prechodu-chce-lepe-ochranit-chodce/r~10a490020f4611e4a0e7002590604f2e/

Autor článku

Michaela Gáliková