Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Chronické bolesti může zmírnit způsob, jakým o nich přemýšlíme. Pomůže nová terapie

Ilustrační foto: Depositphotos

Naději pro pacienty trpící chronickými bolestmi představuje nová terapie zaměřená na myšlenky spojené s prožíváním bolesti. V současnosti probíhají na několika amerických univerzitách výzkumy efektivity terapie, které zatím ukazují velmi slibné výsledky.

Takzvaná pain reprocessing therapy se zaměřuje na přerámování bolesti v mysli pacienta a nahrazení katastrofických myšlenek pozitivními představami. Ve výzkumu na Cornellské univerzitě se po absolvování dvoutýdenní terapie zbavilo svých chronických bolestí 66 % pacientů. Výsledky zůstávají stejné i po uplynutí jednoho roku. Podkladem terapie jsou odborné poznatky známé již od roku 1995, které říkají, že lidé jsou schopní pomocí svých myšlenek zhoršit prožívanou bolest. Bezmoc, zveličování, katastrofické myšlenky či beznaděj totiž alarmují mozek, který pak vysílá falešné poplašné reakce do organismu projevující se formou bolesti.

Zdrojem přetrvávající bolesti pak není konkrétní zranění, ale porucha jejího zpracování v mozku. Za důkazy tohoto tvrzení vědci považují fakt, že řada pacientů nedokáže přesně označit, kde bolest cítí, popisují stěhování bolesti či zhoršení záchvatů během stresujících událostí. Výzkumy také například ukázaly, že u pacientek s rakovinou prsu souvisí závažnější bolest přímo úměrně s vyšší intenzitou katastrofických myšlenek. Řešením, které využívá také nový druh terapie, je proto vědomě omezovat myšlenky jako „už se toho nikdy nezbavím, nic horšího se mi nemohlo stát, zničilo mi to život“, a místo nich se soustředit na pozitivní představy a scénáře. Lidé si tak mohou například přestavovat, že bezpečně a bez bolesti vykonávají pohyby, kterých se v realitě obávají.

Zdroj: National Geographic, Goodnewsnetwork, JAMA Network

Související články

Zaručeně zlepší den

Nejunikátnější pohled na Český Krumlov je z Křížové hory, říká Laskavec Dalibor Uhlíř

Vědci našli dvě galaxie ukryté na okraji času i prostoru

Česko dbá na prevenci. Tento týden se můžete zdarma otestovat na vážné nemoci

Češi chtějí zálohované PET lahve. Jejich zavedení podporuje 74 procent z nich

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Opřete se do svého strachu, experimentujte, nebuďte nejlepší – buďte jediní. To jsou jen tři z …