Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Chronické bolesti může zmírnit způsob, jakým o nich přemýšlíme. Pomůže nová terapie

Ilustrační foto: Depositphotos

Naději pro pacienty trpící chronickými bolestmi představuje nová terapie zaměřená na myšlenky spojené s prožíváním bolesti. V současnosti probíhají na několika amerických univerzitách výzkumy efektivity terapie, které zatím ukazují velmi slibné výsledky.

Takzvaná pain reprocessing therapy se zaměřuje na přerámování bolesti v mysli pacienta a nahrazení katastrofických myšlenek pozitivními představami. Ve výzkumu na Cornellské univerzitě se po absolvování dvoutýdenní terapie zbavilo svých chronických bolestí 66 % pacientů. Výsledky zůstávají stejné i po uplynutí jednoho roku. Podkladem terapie jsou odborné poznatky známé již od roku 1995, které říkají, že lidé jsou schopní pomocí svých myšlenek zhoršit prožívanou bolest. Bezmoc, zveličování, katastrofické myšlenky či beznaděj totiž alarmují mozek, který pak vysílá falešné poplašné reakce do organismu projevující se formou bolesti.

Zdrojem přetrvávající bolesti pak není konkrétní zranění, ale porucha jejího zpracování v mozku. Za důkazy tohoto tvrzení vědci považují fakt, že řada pacientů nedokáže přesně označit, kde bolest cítí, popisují stěhování bolesti či zhoršení záchvatů během stresujících událostí. Výzkumy také například ukázaly, že u pacientek s rakovinou prsu souvisí závažnější bolest přímo úměrně s vyšší intenzitou katastrofických myšlenek. Řešením, které využívá také nový druh terapie, je proto vědomě omezovat myšlenky jako „už se toho nikdy nezbavím, nic horšího se mi nemohlo stát, zničilo mi to život“, a místo nich se soustředit na pozitivní představy a scénáře. Lidé si tak mohou například přestavovat, že bezpečně a bez bolesti vykonávají pohyby, kterých se v realitě obávají.

Zdroj: National Geographic, Goodnewsnetwork, JAMA Network

Související články

Zaručeně zlepší den

Hit jménem kombucha – čím tak pobláznila Čechy?

Dovolte si dovolenou. Jak cestovat s málo penězi, ale velkými zážitky?

Další norský archeologický objev – 1 200 let starý meč

Změna v solárních panelech na polích – nemusí jen zabírat místo, mohou se u nich pěstovat plodiny

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…