Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Chcete být u zrodu padnoucích ochranných pomůcek? Prozraďte vědcům své tělesné proporce

Ilustrační foto: Freepik

Odborníci z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity sbírají data o stavbě těla Středoevropanů. Zajímají je rozměry, tvar a složení těl české dospělé populace. K účasti na výzkumu vyzývají hlavně starší ročníky, mezi nimiž je dobrovolníků málo. Anonymizovaná data budou přístupná návrhářům a výrobcům ochranných pomůcek.

Antropometrickým vyšetřením, tedy měřením těla, a celotělovým 3D skenováním, získáme přesné údaje o velikosti a tvaru těla obyvatel. Magnetickou rezonancí pak budeme zjišťovat vnitřní složení těla a distribuci tělesného tuku,“ vysvětluje ředitelka ústavu antropologie Petra Urbanová. Podobný výzkum u nás neprobíhal posledních 30 let. „Řada dostupných norem je založena na referenčních datech, která pochází ze spartakiád, a to nemůžeme považovat za aktuální,“ řekl Českému rozhlasu antropolog Martin Šuta. Pokud jste se spartakiády účastnili vy sami, jste pro vědce o to cennějším výzkumným objektem. Lidí narozených před rokem 1975 je totiž v datasetech nedostatek. Dobrovolníci se mohou přihlásit na webové stránce projektu anthro.sci.muni.cz/adapt.

Zapojením do výzkumu můžete pomoci vývoji padnoucích ochranných pomůcek. Ilustrační foto: Freepik

Měření bude probíhat další dva roky. Jeho výstupem bude databáze trojrozměrných modelů lidí, která bude kategorizována podle pohlaví nebo povolání. Výrobci ochranných pomůcek je tak budou moci vyrábět přímo pro konkrétní profesi a její reprezentanty, na jejichž virtuálních figurínách si ověří, zda daný střih nebo forma sedí.

Antropologické údaje nasbírané vědci z Masarykovy univerzity už pomohly při výrobě padnoucích dětských respirátorů a roušek. Trojrozměrné snímky obličejů tak našly další využití, ačkoli byly vytvořené ke zkoumání algoritmů pro identifikaci lidí nebo rozpoznávání růstových změn za účelem lepšího plánování operací.

Související články

Zaručeně zlepší den

Objevte krásy Japonska. Má o 7 000 ostrovů více, než se uvádělo

Koncept age managementu: proč je klíčový v oblasti pracovního trhu?

Inspirace z knihovny: Zahrajte si na astronomy a najděte souhvězdí

Rostlinné podprsenky přichází na trh

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Snad každý chce mít hezké vztahy s partnerem, rodinou, přáteli a kolegy v práci. Ne vždy se nám to…