Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Chcete být u zrodu padnoucích ochranných pomůcek? Prozraďte vědcům své tělesné proporce

Ilustrační foto: Freepik

Odborníci z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity sbírají data o stavbě těla Středoevropanů. Zajímají je rozměry, tvar a složení těl české dospělé populace. K účasti na výzkumu vyzývají hlavně starší ročníky, mezi nimiž je dobrovolníků málo. Anonymizovaná data budou přístupná návrhářům a výrobcům ochranných pomůcek.

Antropometrickým vyšetřením, tedy měřením těla, a celotělovým 3D skenováním, získáme přesné údaje o velikosti a tvaru těla obyvatel. Magnetickou rezonancí pak budeme zjišťovat vnitřní složení těla a distribuci tělesného tuku,“ vysvětluje ředitelka ústavu antropologie Petra Urbanová. Podobný výzkum u nás neprobíhal posledních 30 let. „Řada dostupných norem je založena na referenčních datech, která pochází ze spartakiád, a to nemůžeme považovat za aktuální,“ řekl Českému rozhlasu antropolog Martin Šuta. Pokud jste se spartakiády účastnili vy sami, jste pro vědce o to cennějším výzkumným objektem. Lidí narozených před rokem 1975 je totiž v datasetech nedostatek. Dobrovolníci se mohou přihlásit na webové stránce projektu anthro.sci.muni.cz/adapt.

Zapojením do výzkumu můžete pomoci vývoji padnoucích ochranných pomůcek. Ilustrační foto: Freepik

Měření bude probíhat další dva roky. Jeho výstupem bude databáze trojrozměrných modelů lidí, která bude kategorizována podle pohlaví nebo povolání. Výrobci ochranných pomůcek je tak budou moci vyrábět přímo pro konkrétní profesi a její reprezentanty, na jejichž virtuálních figurínách si ověří, zda daný střih nebo forma sedí.

Antropologické údaje nasbírané vědci z Masarykovy univerzity už pomohly při výrobě padnoucích dětských respirátorů a roušek. Trojrozměrné snímky obličejů tak našly další využití, ačkoli byly vytvořené ke zkoumání algoritmů pro identifikaci lidí nebo rozpoznávání růstových změn za účelem lepšího plánování operací.

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci vytvářejí nanodiamanty z plastových láhví

Jak nastartovat svůj život, aby byl úspěšný? Mladé nasměruje EduFestival

Umělá inteligence předvedla svou vizi měst budoucnosti

Větrný park vyrobí proud pro miliony lidí

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Podle názvu byste si ji mohli splést s příručkou pro péči o zahradu. Tato kniha vám ale spíš poradí…