Expedice National Geographic a Rolex Perpetual Planet Everest Expedition objevila na nejvyšší hoře světa známky kočičího života. Podle nalezených vzorků by tu měl žít vzácný druh manula, uvádí server Newsroom.
Nejrozsáhlejší samostatná vědecká expedice na Mount Everest v historii odhalila vůbec první výskyt manula v národním parku Sagarmatha v Nepálu. Nález osvětluje bohatou biodiverzitu tohoto ekosystému. Členové týmu z osmi zemí, včetně 17 nepálských vědců, prováděli průkopnický výzkum v pěti vědeckých oblastech, které jsou zásadní pro pochopení změn životního prostředí a jejich dopadů: biologie, glaciologie, meteorologie, geologie a mapování.
Analýza DNA odebraných vzorků trusu potvrdila, že na Mount Everestu žijí dva manulové, jejichž teritorium se překrývá s teritoriem lišky červené. Vědci ve vzorcích nalezli důkazy DNA pišťuchy a lasice horské, které je pro manula důležitým zdrojem potravy. Tyto nálezy také přidávají nový druh na seznam známých savců v národním parku Sagarmatha, který je hojně navštěvovanou a chráněnou lokalitou světového dědictví UNESCO.
Manulové jsou chráněni podle CITES (Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin). Budoucí výzkum kombinující průzkum pomocí kamerových pastí a sběr dalších vzorků trusu by měl pomoci lépe definovat populaci manula v národním parku.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to
Lákala vás někdy představa, že si prostě sbalíte batoh a vyrazíte na druhý konec světa? Autorka…