U chorvatského ostrova Korčula našli archeologové téměř 7 000 let staré osídlení hvarské kultury z období neolitu a chalkolitu. Místo je nyní zatopené Jaderským mořem, informuje server 100+1 zahraniční zajímavost podle článku v Science Alert.
Již v roce 2021 tu v hloubce 4–5 metrů našli archeologové kamenné zdi, které se i přes sílu mořských vln zachovaly díky četným ostrovům a ostrůvkům v této lokalitě. Tentokrát navíc pod vrstvou bahna narazili i na starou dřevěnou cestu, která nejspíše osídlení spojovala s ostrovem Korčula. Podle radiokarbonového datování kusů dřeva je její stáří 4 900 let před naším letopočtem.
Ve stejné lokalitě objevili vědci i další osídlení na protilehlé straně ostrova, které ukrývalo dokonce neolitické artefakty, včetně kamenných čepelí a seker. Další objevy v této lokalitě jen čekají na svou slavnou chvíli.
Objev staré cesty na dně moře. Foto: University of Zadar
Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt
GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…
Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.
Je červen – období, kdy většinu volného času trávíme v parcích, v lese, u vody nebo na procházkách…