Vědci čtyřletým zkoumáním zjistili, že včely krmené sladkovodní řasou chlorellou jsou mnohem vitálnější a produkce medu se u nich zvedá až o sedmnáct procent. Mikrořasa je navíc bohatým zdrojem bílkovin a obsahuje látky, které mohou působit jako prevence proti moru včelího plodu. Biologické centrum Akademie věd ČR v Českých Budějovicích nyní zkoumá, jak řasa chlorella ovlivňuje život včel.
Na začátku byla náhoda. Ředitel Centra řasových biotechnologií při Mikrobiologickém ústavu Akademie věd ČR v Třeboni, sám včelař, si všiml zajímavé skutečnosti. Včely, které byly poblíž sušičky řasy chlorella, se držely v mračnech kolem větráku haly. „Bylo to na jaře, kdy ještě nic nekvetlo a nebyl nikde pyl. Ráchaly se v tom, byly úplně zelené, proudem létaly zpátky do úlu a tam to ukládaly do buněk a využívaly jako bílkovinu,“ vylíčil Václav Krištůfek z Biologického centra Akademie věd ČR.
Na základě této zkušenosti vznikl nápad použít řasu jako doplňkové krmivo pro včely. Řasa obsahuje hodně bílkovin, čtyřicet až padesát procent, a další látky významné pro imunitu. Když včela dostává potravu s řasou, je živější, včel je v úlu víc, matka klade víc vajíček, vyvíjí se víc larev a prodlužuje se život včel.
Zdroj: Aktuálně.cz
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Je červen – období, kdy většinu volného času trávíme v parcích, v lese, u vody nebo na procházkách…