Nový antibakteriální materiál spojuje netkané nanotextilie se sloučeninami s antibiotickým účinkem. Díky tomu najde uplatnění v popáleninové medicíně nebo léčbě bakteriálních infekcí kůže. Řeší také problém odolnosti vůči antibiotikům.
Protože roste počet kmenů bakterií rezistentních vůči antibiotikům, je třeba nacházet další a další látky s antibiotickými účinky. Jedněmi z nich jsou lipofosfoxiny (LPPO) vyvinuté v týmu Dominika Rejmana z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR ve spolupráci s Liborem Krásným z Mikrobiologického ústavu AV ČR, které na rozdíl od antibiotik působí na povrchu bakterií a narušují jejich buněčnou membránu. Bakterie si proti LPPO také velmi těžko budují rezistenci. Protože dokáží zasahovat lokálně, je jejich použití menší zátěží pro organismus. Zbývalo je jen zkombinovat s vhodným materiálem, jehož prostřednictvím se budou aplikovat.
Tím se ukázala být nanovlákna týmu Davida Lukáše z Technické univerzity v Liberci. V kombinaci s lipofosfoxiny tak vědci vyvinuli obvazový materiál, ze kterého se antibakteriální LPPO uvolňuje v závislosti na přítomnosti a rozsahu infekce. „Použitý nanomateriál se rozkládá působením enzymů na neškodné molekuly. LPPO jsou jeho pevnou součástí a uvolňují se z něj převážně při tomto rozkladu. Ten je navíc značně urychlován v přítomnosti bakterií, které produkují rozkladné enzymy. To znamená, že čím více bakterií je v ráně, tím rychleji se materiál rozkládá a tím více aktivních látek se uvolňuje do postiženého místa a podporuje hojení a regeneraci měkké tkáně,“ vysvětluje působení obvazu Dominik Rejman.
Experimenty na myších ukázaly, že materiál zvaný NANO-LPPO dokáže zabránit infekcím v ráně a tím urychlit její hojení. To naznačuje slibné výsledky pro léčbu popálenin a dalších zranění, kde jsou infekce závažnou hrozbou. Následující fází bude testování na prasatech, hojení jejich ran je totiž lidskému podobnější.
Zdroj: Akademie věd ČR, Český rozhlas Plus
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu
Vždycky je pro co žít. Touto větou by se dal shrnout obsah knihy Vzdát můžeš zítra, kterou napsal…