Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Čeští vědci vyvinuli nanomateriál pro léčbu kožních infekcí nebo popálenin

Ilustrační foto: Depositphotos

Nový antibakteriální materiál spojuje netkané nanotextilie se sloučeninami s antibiotickým účinkem. Díky tomu najde uplatnění v popáleninové medicíně nebo léčbě bakteriálních infekcí kůže. Řeší také problém odolnosti vůči antibiotikům.

Protože roste počet kmenů bakterií rezistentních vůči antibiotikům, je třeba nacházet další a další látky s antibiotickými účinky. Jedněmi z nich jsou lipofosfoxiny (LPPO) vyvinuté v týmu Dominika Rejmana z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR ve spolupráci s Liborem Krásným z Mikrobiologického ústavu AV ČR, které na rozdíl od antibiotik působí na povrchu bakterií a narušují jejich buněčnou membránu. Bakterie si proti LPPO také velmi těžko budují rezistenci. Protože dokáží zasahovat lokálně, je jejich použití menší zátěží pro organismus. Zbývalo je jen zkombinovat s vhodným materiálem, jehož prostřednictvím se budou aplikovat.

Lipofosfoxiny se dokáží vypořádat i s rezistencí vůči antibiotikům. Ilustrační foto: Pexels

Tím se ukázala být nanovlákna týmu Davida Lukáše z Technické univerzity v Liberci. V kombinaci s lipofosfoxiny tak vědci vyvinuli obvazový materiál, ze kterého se antibakteriální LPPO uvolňuje v závislosti na přítomnosti a rozsahu infekce. „Použitý nanomateriál se rozkládá působením enzymů na neškodné molekuly. LPPO jsou jeho pevnou součástí a uvolňují se z něj převážně při tomto rozkladu. Ten je navíc značně urychlován v přítomnosti bakterií, které produkují rozkladné enzymy. To znamená, že čím více bakterií je v ráně, tím rychleji se materiál rozkládá a tím více aktivních látek se uvolňuje do postiženého místa a podporuje hojení a regeneraci měkké tkáně,“ vysvětluje působení obvazu Dominik Rejman.

Experimenty na myších ukázaly, že materiál zvaný NANO-LPPO dokáže zabránit infekcím v ráně a tím urychlit její hojení. To naznačuje slibné výsledky pro léčbu popálenin a dalších zranění, kde jsou infekce závažnou hrozbou. Následující fází bude testování na prasatech, hojení jejich ran je totiž lidskému podobnější.

Zdroj: Akademie věd ČR, Český rozhlas Plus

Související články

Zaručeně zlepší den

Nová antibiotika na obzoru? Vědci nalezli nový zdroj léčiv

Starověké lidské fosilie nalezené v „Kolébce lidstva“ jsou o milion let starší, než se očekávalo

Vyzkoušejte chlorellu – zelenou superpotravinu, která přijde vhod nejen vegetariánům

Turecko se nyní jmenuje Türkiye: Jaké další země prošly změnou názvu?

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Lidé jsou křehcí jako sníh a každý z nás potřebuje občas místo pro sebe. To se ve své prvotině…