Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Čeští vědci vyvinuli nanomateriál pro léčbu kožních infekcí nebo popálenin

Ilustrační foto: Depositphotos

Nový antibakteriální materiál spojuje netkané nanotextilie se sloučeninami s antibiotickým účinkem. Díky tomu najde uplatnění v popáleninové medicíně nebo léčbě bakteriálních infekcí kůže. Řeší také problém odolnosti vůči antibiotikům.

Protože roste počet kmenů bakterií rezistentních vůči antibiotikům, je třeba nacházet další a další látky s antibiotickými účinky. Jedněmi z nich jsou lipofosfoxiny (LPPO) vyvinuté v týmu Dominika Rejmana z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR ve spolupráci s Liborem Krásným z Mikrobiologického ústavu AV ČR, které na rozdíl od antibiotik působí na povrchu bakterií a narušují jejich buněčnou membránu. Bakterie si proti LPPO také velmi těžko budují rezistenci. Protože dokáží zasahovat lokálně, je jejich použití menší zátěží pro organismus. Zbývalo je jen zkombinovat s vhodným materiálem, jehož prostřednictvím se budou aplikovat.

Lipofosfoxiny se dokáží vypořádat i s rezistencí vůči antibiotikům. Ilustrační foto: Pexels

Tím se ukázala být nanovlákna týmu Davida Lukáše z Technické univerzity v Liberci. V kombinaci s lipofosfoxiny tak vědci vyvinuli obvazový materiál, ze kterého se antibakteriální LPPO uvolňuje v závislosti na přítomnosti a rozsahu infekce. „Použitý nanomateriál se rozkládá působením enzymů na neškodné molekuly. LPPO jsou jeho pevnou součástí a uvolňují se z něj převážně při tomto rozkladu. Ten je navíc značně urychlován v přítomnosti bakterií, které produkují rozkladné enzymy. To znamená, že čím více bakterií je v ráně, tím rychleji se materiál rozkládá a tím více aktivních látek se uvolňuje do postiženého místa a podporuje hojení a regeneraci měkké tkáně,“ vysvětluje působení obvazu Dominik Rejman.

Experimenty na myších ukázaly, že materiál zvaný NANO-LPPO dokáže zabránit infekcím v ráně a tím urychlit její hojení. To naznačuje slibné výsledky pro léčbu popálenin a dalších zranění, kde jsou infekce závažnou hrozbou. Následující fází bude testování na prasatech, hojení jejich ran je totiž lidskému podobnější.

Zdroj: Akademie věd ČR, Český rozhlas Plus

Související články

Zaručeně zlepší den

Ledové sochy 2023: Na Pustevnách teď kralují dinosauři

Duha může být k vidění i v noci. A je to krásná podívaná

Českou aplikaci pro duševní wellbeing VOS.health využívá celý svět

Tříkrálová sbírka hlásí rekord, vybrala bezmála 162 milionů korun

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Vždycky je pro co žít. Touto větou by se dal shrnout obsah knihy Vzdát můžeš zítra, kterou napsal…