Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Kreativní superhrdinkou se stala mikrobioložka Stanislava Bezdíček Králová

Cena kreativních superhrdinů se letos v České republice vyhlašovala podruhé. Foto: Cena kreativních superhrdinů

Hledá nové možnosti antibiotik, které na trhu chybí už třicet let. Doufá v produkt, proti kterému nebudou bakterie tak odolné. Získala Cenu kreativních superhrdinů, jež se vyhlašuje mezinárodně, u nás letos po druhé, uvádí server CzechCrunch.

Bakterie jsou podle vědkyně Stanislavy Bezdíček Králové stále odolnější proti dostupným antibiotikům. Ta se za poslední dekády nikam neposunula, a proto je potřeba hledat nové alternativy. S tím má pomoci výzkum antarktických mikroorganismů, na kterém Stanislava Bezdíček Králová pracuje při Vídeňské univerzitě. Sama se bojí, že brzy přijde čas, kdy nebudou na nové nemoci dostupné léky. A tak doufá, že i ocenění výzkumu nadchne i další vědce a univerzity. Zatím totiž ostatní výzkumníci v nalezení nových léků nebyli úspěšní – často se navíc stává, že než se dostanou nová antibiotika na trh, už jsou bakterie zase o krok dál.

Porota vybrala z 52 nominací 24 finalistů, vyhlašovaly se výsledky celkem pěti kategorií (přínos na osobní, místní, regionální, národní a mezinárodní úrovni) a z nich vzešla i Kreativní superhrdinka Bezdíčková Králová. Dalšími oceněnými byli David Škrobánek za platformu Dobrý táta (pro otce samoživitele nebo otce po rozvodu), Leoš Jiřele se společností Solea (zprostředkovává zaměstnání handicapovaným v různých průmyslových odvětvích), Filip Molčan a Good Sailors (zaměstnávání handicapovaných v IT oborech) a Johanna Nejedlová s projektem Konsent (workshopy pro firmy i podnikatele ohledně sexu). Nizozemsko-česká obchodní komora, která ceny vyhlašuje, oslavuje tvůrčí myšlení a snaží se o pozitivní dopad na společnost.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jezte avokádo denně, může vám prodloužit život

I černé díry mohou mít škytavku, zjistili vědci

Citymind: Nadějný AI projekt z Česka

Světelná terapie by mohla pomoci milionům pacientů se srdečními problémy

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Je červen – období, kdy většinu volného času trávíme v parcích, v lese, u vody nebo na procházkách…