Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Kreativní superhrdinkou se stala mikrobioložka Stanislava Bezdíček Králová

Cena kreativních superhrdinů se letos v České republice vyhlašovala podruhé. Foto: Cena kreativních superhrdinů

Hledá nové možnosti antibiotik, které na trhu chybí už třicet let. Doufá v produkt, proti kterému nebudou bakterie tak odolné. Získala Cenu kreativních superhrdinů, jež se vyhlašuje mezinárodně, u nás letos po druhé, uvádí server CzechCrunch.

Bakterie jsou podle vědkyně Stanislavy Bezdíček Králové stále odolnější proti dostupným antibiotikům. Ta se za poslední dekády nikam neposunula, a proto je potřeba hledat nové alternativy. S tím má pomoci výzkum antarktických mikroorganismů, na kterém Stanislava Bezdíček Králová pracuje při Vídeňské univerzitě. Sama se bojí, že brzy přijde čas, kdy nebudou na nové nemoci dostupné léky. A tak doufá, že i ocenění výzkumu nadchne i další vědce a univerzity. Zatím totiž ostatní výzkumníci v nalezení nových léků nebyli úspěšní – často se navíc stává, že než se dostanou nová antibiotika na trh, už jsou bakterie zase o krok dál.

Porota vybrala z 52 nominací 24 finalistů, vyhlašovaly se výsledky celkem pěti kategorií (přínos na osobní, místní, regionální, národní a mezinárodní úrovni) a z nich vzešla i Kreativní superhrdinka Bezdíčková Králová. Dalšími oceněnými byli David Škrobánek za platformu Dobrý táta (pro otce samoživitele nebo otce po rozvodu), Leoš Jiřele se společností Solea (zprostředkovává zaměstnání handicapovaným v různých průmyslových odvětvích), Filip Molčan a Good Sailors (zaměstnávání handicapovaných v IT oborech) a Johanna Nejedlová s projektem Konsent (workshopy pro firmy i podnikatele ohledně sexu). Nizozemsko-česká obchodní komora, která ceny vyhlašuje, oslavuje tvůrčí myšlení a snaží se o pozitivní dopad na společnost.

Související články

Zaručeně zlepší den

Liberecký dopravní podnik testuje nový bezpečnostní systém

Kam za nejlepší pizzou v Evropě?

Vlčí pár v Jeseníkách. Poprvé jej tam zachytily fotopasti

Formule 1 daruje Itálii milion eur na pomoc po povodních

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Trápí vás nedostatek volného času? Zkuste Digitální minimalismus a vezměte si svůj čas zpátky

Inspirace z knihovny: Trápí vás nedostatek volného času? Zkuste Digitální minimalismus a vezměte si svůj čas zpátky

Taky přejíždíte po displeji svého chytrého telefonu, kdykoliv máte chvilku času? V tramvaji,…