Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Čeští vědci umí vyrobit průmyslové minerály pomocí slunce a levného nanomateriálu

Ilustrační foto: Freepik

Vynález nového materiálu, který nahradí běžně používané vzácné kovy, dokáže zlevnit výrobu léčiv, barviv, chemikálií a plastů. Sníží náklady na energie a díky využití solárních panelů je také ekologičtější než současné technologie.

Nanomateriál, který se chová jako plasmonický katalyzátor, vyvinuli vědci z Českého institutu výzkumu a pokročilých technologií – CATRIN Univerzity Palackého v OlomouciCentra energetických a environmentálních technologií (CEET) Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava ve spolupráci s vědeckým institutem FORTH v řeckém Heraklionu a Leibnizovým institutem pro katalýzu v německém Rostocku.

Pracuje s nanočásticemi chalkopyritu, běžného minerálu na bázi železa, mědi a síry, který se vyskytuje nejen v ČR, ale na řadě dalších lokalit v Evropě, Americe i Africe,“ vysvětluje Radek Zbořil, vědecký ředitel CATRIN-RCPTM a vedoucí Materiálově-environmentální laboratoře v CEET. Dodává, že je jeho výroba snadná, levnější, a navíc jen za pomoci slunečního záření urychluje chemické reakce lépe než dostupné vzácné kovy.

Ozáření slunečním světlem vyvolá v nanomateriálu kaskádu chemických dějů, přičemž některé elektrony se přesunou na povrch materiálu, nebo dokonce opustí jeho strukturu. Tyto tzv. horké elektrony velmi efektivně aktivují cPU Kahemikálie, které vstupují do průmyslové výroby. Současně dochází ke zvýšení teploty v bezprostředním okolí nanomateriálu, což také významně přispívá k urychlení chemické reakce,“ popisuje fungování látky Aristeidis Bakandritsos z olomouckého CATRINu a ostravského CEETu. Vynález, na kterém se podílel, převyšuje ostatní katalyzátory v produkční rychlosti i ceně, čímž vzbudil zájem investorů v Německu, se kterými vědci už jednají.

Zdroj: CATRIN

Související články

Zaručeně zlepší den

Na jaké technologické novinky se letos můžeme těšit? Třeba na orgány z 3D tiskárny

Český trpasličí leknín je nejmenší na světě

McDonald vyřazené tácy nevyhodil, ale udělal z nich unikátní lavičky a koše. Jak se vám líbí?

Novinařina mi občas chybí, ale jsem teď spokojen u piva, říká Tomáš Drahoňovský

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Životy mileniálů nejsou jednoduché. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že jde především o zábavu…