Vynález nového materiálu, který nahradí běžně používané vzácné kovy, dokáže zlevnit výrobu léčiv, barviv, chemikálií a plastů. Sníží náklady na energie a díky využití solárních panelů je také ekologičtější než současné technologie.
Nanomateriál, který se chová jako plasmonický katalyzátor, vyvinuli vědci z Českého institutu výzkumu a pokročilých technologií – CATRIN Univerzity Palackého v Olomouci a Centra energetických a environmentálních technologií (CEET) Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava ve spolupráci s vědeckým institutem FORTH v řeckém Heraklionu a Leibnizovým institutem pro katalýzu v německém Rostocku.
„Pracuje s nanočásticemi chalkopyritu, běžného minerálu na bázi železa, mědi a síry, který se vyskytuje nejen v ČR, ale na řadě dalších lokalit v Evropě, Americe i Africe,“ vysvětluje Radek Zbořil, vědecký ředitel CATRIN-RCPTM a vedoucí Materiálově-environmentální laboratoře v CEET. Dodává, že je jeho výroba snadná, levnější, a navíc jen za pomoci slunečního záření urychluje chemické reakce lépe než dostupné vzácné kovy.
„Ozáření slunečním světlem vyvolá v nanomateriálu kaskádu chemických dějů, přičemž některé elektrony se přesunou na povrch materiálu, nebo dokonce opustí jeho strukturu. Tyto tzv. horké elektrony velmi efektivně aktivují cPU Kahemikálie, které vstupují do průmyslové výroby. Současně dochází ke zvýšení teploty v bezprostředním okolí nanomateriálu, což také významně přispívá k urychlení chemické reakce,“ popisuje fungování látky Aristeidis Bakandritsos z olomouckého CATRINu a ostravského CEETu. Vynález, na kterém se podílel, převyšuje ostatní katalyzátory v produkční rychlosti i ceně, čímž vzbudil zájem investorů v Německu, se kterými vědci už jednají.
Zdroj: CATRIN
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Naučte se ovládat své sny. Užijte si třeba románek s celebritou
Platí, že ve snech je možné cokoliv. Proč je tedy nezačít kontrolovat? Díky osvojení této…