Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Čeští vědci umí vyrobit průmyslové minerály pomocí slunce a levného nanomateriálu

Ilustrační foto: Freepik

Vynález nového materiálu, který nahradí běžně používané vzácné kovy, dokáže zlevnit výrobu léčiv, barviv, chemikálií a plastů. Sníží náklady na energie a díky využití solárních panelů je také ekologičtější než současné technologie.

Nanomateriál, který se chová jako plasmonický katalyzátor, vyvinuli vědci z Českého institutu výzkumu a pokročilých technologií – CATRIN Univerzity Palackého v OlomouciCentra energetických a environmentálních technologií (CEET) Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava ve spolupráci s vědeckým institutem FORTH v řeckém Heraklionu a Leibnizovým institutem pro katalýzu v německém Rostocku.

Pracuje s nanočásticemi chalkopyritu, běžného minerálu na bázi železa, mědi a síry, který se vyskytuje nejen v ČR, ale na řadě dalších lokalit v Evropě, Americe i Africe,“ vysvětluje Radek Zbořil, vědecký ředitel CATRIN-RCPTM a vedoucí Materiálově-environmentální laboratoře v CEET. Dodává, že je jeho výroba snadná, levnější, a navíc jen za pomoci slunečního záření urychluje chemické reakce lépe než dostupné vzácné kovy.

Ozáření slunečním světlem vyvolá v nanomateriálu kaskádu chemických dějů, přičemž některé elektrony se přesunou na povrch materiálu, nebo dokonce opustí jeho strukturu. Tyto tzv. horké elektrony velmi efektivně aktivují cPU Kahemikálie, které vstupují do průmyslové výroby. Současně dochází ke zvýšení teploty v bezprostředním okolí nanomateriálu, což také významně přispívá k urychlení chemické reakce,“ popisuje fungování látky Aristeidis Bakandritsos z olomouckého CATRINu a ostravského CEETu. Vynález, na kterém se podílel, převyšuje ostatní katalyzátory v produkční rychlosti i ceně, čímž vzbudil zájem investorů v Německu, se kterými vědci už jednají.

Zdroj: CATRIN

Související články

Zaručeně zlepší den

Tunely pod Londýnem se otevřou veřejnosti. Australský podnikatel v nich plánuje muzeum i bar

Nejnovější kolekce značky TATUUM. Podívejte se, jaké kabáty budou trendy tuto zimu

Dnes je světový den štědrosti a dobrých skutků, jak jej strávíte vy?

Objevte neobyčejné vlastnosti pižmových vůní

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak pracovat se svými pocity? Moudrost cítění propojuje psychologii s buddhismem

Inspirace z knihovny: Jak pracovat se svými pocity? Moudrost cítění propojuje psychologii s buddhismem

Pocity v našich životech mají nezastupitelnou roli, přičemž se pravděpodobně jedná o nejsilnější…