Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Čeští vědci umí vyrobit průmyslové minerály pomocí slunce a levného nanomateriálu

Ilustrační foto: Freepik

Vynález nového materiálu, který nahradí běžně používané vzácné kovy, dokáže zlevnit výrobu léčiv, barviv, chemikálií a plastů. Sníží náklady na energie a díky využití solárních panelů je také ekologičtější než současné technologie.

Nanomateriál, který se chová jako plasmonický katalyzátor, vyvinuli vědci z Českého institutu výzkumu a pokročilých technologií – CATRIN Univerzity Palackého v OlomouciCentra energetických a environmentálních technologií (CEET) Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava ve spolupráci s vědeckým institutem FORTH v řeckém Heraklionu a Leibnizovým institutem pro katalýzu v německém Rostocku.

Pracuje s nanočásticemi chalkopyritu, běžného minerálu na bázi železa, mědi a síry, který se vyskytuje nejen v ČR, ale na řadě dalších lokalit v Evropě, Americe i Africe,“ vysvětluje Radek Zbořil, vědecký ředitel CATRIN-RCPTM a vedoucí Materiálově-environmentální laboratoře v CEET. Dodává, že je jeho výroba snadná, levnější, a navíc jen za pomoci slunečního záření urychluje chemické reakce lépe než dostupné vzácné kovy.

Ozáření slunečním světlem vyvolá v nanomateriálu kaskádu chemických dějů, přičemž některé elektrony se přesunou na povrch materiálu, nebo dokonce opustí jeho strukturu. Tyto tzv. horké elektrony velmi efektivně aktivují cPU Kahemikálie, které vstupují do průmyslové výroby. Současně dochází ke zvýšení teploty v bezprostředním okolí nanomateriálu, což také významně přispívá k urychlení chemické reakce,“ popisuje fungování látky Aristeidis Bakandritsos z olomouckého CATRINu a ostravského CEETu. Vynález, na kterém se podílel, převyšuje ostatní katalyzátory v produkční rychlosti i ceně, čímž vzbudil zájem investorů v Německu, se kterými vědci už jednají.

Zdroj: CATRIN

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak mít z jídla opravdový požitek? Jezte rukama a s otevřenou pusou

Pražský institut plánování a rozvoje získal prestižní cenu

Invazivní rostliny spásají kozli. Kanadou se můžeme inspirovat i my

V Českém Švýcarsku vyrašily první zelené výhonky rostlin

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše

Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše

I dospělí potřebují čas od času pohádky, které je pohladí po srdci. Držitelka Nobelovy ceny za…