Čeští vědci z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR v čele s Pavlem Jungwirthem vyvinuli kompletní počítačový model ucha. Díky němu nyní mohou celkově modelovat sluch savců, tedy i člověka, a použít jej mimo jiné k vývoji a zdokonalení sluchových pomůcek. Výsledky výzkumu zveřejnil vědecký časopis Hearing Research.
„Můj mladší syn Matěj má závažné sluchové postižení a já jsem chtěl té problematice lépe porozumět. Kromě toho jsem si uvědomil, že v lidském uchu je přenos informace zprostředkován iontovými proudy vápníku a draslíku, což je přesně naše výzkumná parketa,“ vysvětluje vedoucí týmu Jungwirth, proč se pustil do výzkumu, který na první pohled nesouvisí s jeho specializací na chemii.
Počítačový model ucha nahrazuje dřívější fyzické měření, které bylo pro lidské ucho příliš invazivní. Nynější podrobná konstrukce modelu ucha spojuje nejnovější znalosti z oboru fyziologie a molekulárních principů, nehledě na to původ postižení – genetika či vnější faktory.
Na projektu spolupracoval Pavlel Jungwirth s Pavlem Mistríkem z firmy MED-EL, která vyvíjí kochleární implantáty. Ty se vkládají do vnitřního ucha, kde stimulují nervy a nahrazují funkci hlemýždě. Ten přenáší vibrace na membránu, jejíž vlákna vše převádějí na signál a vše odesílají do mozku. Původní plán vývoje modelu vycházel na tři až čtyři roky, nakonec se protáhl na dvanáct let.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít
Spousta lidí se jí bojí, protože se s ní všichni bez výjimky alespoň jednou v životě setkáme. Co je…