Čeští vědci z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR v čele s Pavlem Jungwirthem vyvinuli kompletní počítačový model ucha. Díky němu nyní mohou celkově modelovat sluch savců, tedy i člověka, a použít jej mimo jiné k vývoji a zdokonalení sluchových pomůcek. Výsledky výzkumu zveřejnil vědecký časopis Hearing Research.
„Můj mladší syn Matěj má závažné sluchové postižení a já jsem chtěl té problematice lépe porozumět. Kromě toho jsem si uvědomil, že v lidském uchu je přenos informace zprostředkován iontovými proudy vápníku a draslíku, což je přesně naše výzkumná parketa,“ vysvětluje vedoucí týmu Jungwirth, proč se pustil do výzkumu, který na první pohled nesouvisí s jeho specializací na chemii.
Počítačový model ucha nahrazuje dřívější fyzické měření, které bylo pro lidské ucho příliš invazivní. Nynější podrobná konstrukce modelu ucha spojuje nejnovější znalosti z oboru fyziologie a molekulárních principů, nehledě na to původ postižení – genetika či vnější faktory.
Na projektu spolupracoval Pavlel Jungwirth s Pavlem Mistríkem z firmy MED-EL, která vyvíjí kochleární implantáty. Ty se vkládají do vnitřního ucha, kde stimulují nervy a nahrazují funkci hlemýždě. Ten přenáší vibrace na membránu, jejíž vlákna vše převádějí na signál a vše odesílají do mozku. Původní plán vývoje modelu vycházel na tři až čtyři roky, nakonec se protáhl na dvanáct let.
Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt
GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…
Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.
Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům
Láska je. Věta, která vystihuje životy nás všech. Protože láska je všechno, jak by řekla Tereza…