Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

VIDEO: Vnímat zpěv ptáků není samozřejmost. Příběh neslyšící dívky vám rozšíří obzory

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Depositphotos

Okolní zvuky může alespoň částečně vnímat díky sluchadlu. Slyší ale přesně to, co ostatní? A jak dokáže reagovat na ulici plné rozmanitých ruchů? Videoesej NE:TICHO vás zavede do světa neslyšící Kristýny. Ukáže, jak lidé s poruchami sluchu vnímají svět i to, že slyšet slova a porozumět jim rozhodně není to samé.

Originální video spojující záběry malebné přírody a silný příběh hlavní hrdinky Kristýny vzniklo jako školní práce. Mladý student audiovizuální tvorby na Slezské univerzitě v Opavě Jan Vlček měl za úkol zmapovat libovolný fenomén mladé generace. Rozhodl se tedy zprostředkovat příběh své partnerky Kristýny, která mu umožnila nahlédnout do světa neslyšících.

Video s autentickým zvukovým komentářem hlavní hrdinky vysvětluje pocity lidí s naslouchadlem v běžných denních situacích. Ukazuje ale také, že možnost oprostit se od akustického smogu může být i výhodou. V závěru videa Kristýna mluví o přístupu zdravých lidí k neslyšícím a upozorňuje na skutečnost, že byť mají mnozí sluch v pořádku, ještě to neznamená, že umí naslouchat.

Související články

Zaručeně zlepší den

Se sexuální výchovou je vhodné začít v předškolním věku, říká popularizátorka medicíny Jana Martincová

Hasiči budou používat rozšířenou realitu. Usnadní jim zásahy

Tenistky budou moci při Wimbledonu nosit tmavé oblečení. Kvůli menstruaci

Vyšetření, které zachraňuje tisíce životů. Rakovinu tlustého střeva lze včas zachytit a vyléčit

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Je červen – období, kdy většinu volného času trávíme v parcích, v lese, u vody nebo na procházkách…