Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Tým pod vedením českých vědců objevil protein, který může zlepšit úspěšnost umělého oplodnění i antikoncepce

Kateřina Komrsková, která úspěšný tým vedla. Foto: Biotechnologický ústav AV ČR – BIOCEV

Čím dál více lidí se při zakládání rodiny potýká s problémy s početím. Léčba neplodnosti se proto stále posouvá dopředu a významně se na ní podílí také naši vědci z Akademie věd a Karlovy univerzity. Objev proteinu, který hraje důležitou roli při spojení spermie a vajíčka, publikovali v časopise Science Advances. Znalost jeho vlastností může pomoci umělé oplodnění zefektivnit, případně početí zabránit.

Téměř dvacet let se vědci snažili zjistit, co ovlivňuje průnik spermie do vajíčka. Povedlo se to však až týmu 17 institucí, který vedla Kateřina Komrsková z Biotechnologického ústavu Akademie věd ČR. Výzkum se zaměřil na zvrásněný povrch vajíčka pokrytý výčnělky zvanými klky. Vědci se na něm snažili najít receptor, který příznivě reaguje na spermie. Předpokládali, že jde o již známý protein, jehož funkce ještě nebyla objevena a popsána.

Po dvouletém procesu získávání etických souhlasů mohli vědci použít vajíčka a spermie z klinik asistované reprodukce. Jelikož bylo množství materiálu omezené, museli si vyvinout vlastní buněčné kultury, které se uměly chovat jako lidská vajíčka. „Vyrobili jsme statisíce různých kuliček, kdy každá měla na povrchu kousek bílkoviny. Tyto kuličky jsme inkubovali s lidskými spermiemi a ty, u kterých došlo k vzájemné interakci, jsme izolovali a po mnoha dalších experimentech jsme identifikovali kandidátní fúzní protein,“ shrnuje průběh výzkumu Komrsková.

Lidské vajíčko – červeně svítí objevený fúzní protein MAIA.

Potenciál ve více aspektech reprodukčního života

Vědci pojmenovali fúzní protein Maia po řecké bohyni mateřství. „Navíc to bylo v květnu – podle římského kalendáře Maius. Také náš nový receptor interaguje s vazebným receptorem JUNO, který dříve objevila jiná skupina, i v mytologii je bohyně Juno propojena s Maiou,“ dodává Komrsková. Právě díky tomu, že je objevený protein klíčový pro spojení vajíčka a spermie, může jeho znalost fungovat ve prospěch oplodnění, ale i proti němu.

V oblasti antikoncepce by se dala využít jeho blokace jak na straně žen, tak při práci s mužskými spermiemi. V případě asistované reprodukce by mohli lékaři zpřesnit diagnostiku příčin neplodnosti, kterou v současné neznají 3 z 5 párů. Vědci hledí s nadějí také k možnosti přímo vyselektovat spermie, které obsahují vhodné proteiny pro fúzi spermie a vajíčka.

Související články

Zaručeně zlepší den

Muži by měli močit vsedě. Je to lepší, tvrdí vědci

Objev v Moravském krasu. Nachází se tam další dosud nepoznané stovky metrů chodeb a jeskyně

Poklad z druhohor. Vymřelá planeta ožila dřív, než si vědci mysleli

Městské lázně Chomutov najdou nové využití. Bude z nich moderní vzdělávací centrum s knihovnou

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Coco Chanel, Eliška Junková, Marie Currie nebo Anne Franková. Co mají tyto ženy společného?…