Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Tým pod vedením českých vědců objevil protein, který může zlepšit úspěšnost umělého oplodnění i antikoncepce

Kateřina Komrsková, která úspěšný tým vedla. Foto: Biotechnologický ústav AV ČR – BIOCEV

Čím dál více lidí se při zakládání rodiny potýká s problémy s početím. Léčba neplodnosti se proto stále posouvá dopředu a významně se na ní podílí také naši vědci z Akademie věd a Karlovy univerzity. Objev proteinu, který hraje důležitou roli při spojení spermie a vajíčka, publikovali v časopise Science Advances. Znalost jeho vlastností může pomoci umělé oplodnění zefektivnit, případně početí zabránit.

Téměř dvacet let se vědci snažili zjistit, co ovlivňuje průnik spermie do vajíčka. Povedlo se to však až týmu 17 institucí, který vedla Kateřina Komrsková z Biotechnologického ústavu Akademie věd ČR. Výzkum se zaměřil na zvrásněný povrch vajíčka pokrytý výčnělky zvanými klky. Vědci se na něm snažili najít receptor, který příznivě reaguje na spermie. Předpokládali, že jde o již známý protein, jehož funkce ještě nebyla objevena a popsána.

Po dvouletém procesu získávání etických souhlasů mohli vědci použít vajíčka a spermie z klinik asistované reprodukce. Jelikož bylo množství materiálu omezené, museli si vyvinout vlastní buněčné kultury, které se uměly chovat jako lidská vajíčka. „Vyrobili jsme statisíce různých kuliček, kdy každá měla na povrchu kousek bílkoviny. Tyto kuličky jsme inkubovali s lidskými spermiemi a ty, u kterých došlo k vzájemné interakci, jsme izolovali a po mnoha dalších experimentech jsme identifikovali kandidátní fúzní protein,“ shrnuje průběh výzkumu Komrsková.

Lidské vajíčko – červeně svítí objevený fúzní protein MAIA.

Potenciál ve více aspektech reprodukčního života

Vědci pojmenovali fúzní protein Maia po řecké bohyni mateřství. „Navíc to bylo v květnu – podle římského kalendáře Maius. Také náš nový receptor interaguje s vazebným receptorem JUNO, který dříve objevila jiná skupina, i v mytologii je bohyně Juno propojena s Maiou,“ dodává Komrsková. Právě díky tomu, že je objevený protein klíčový pro spojení vajíčka a spermie, může jeho znalost fungovat ve prospěch oplodnění, ale i proti němu.

V oblasti antikoncepce by se dala využít jeho blokace jak na straně žen, tak při práci s mužskými spermiemi. V případě asistované reprodukce by mohli lékaři zpřesnit diagnostiku příčin neplodnosti, kterou v současné neznají 3 z 5 párů. Vědci hledí s nadějí také k možnosti přímo vyselektovat spermie, které obsahují vhodné proteiny pro fúzi spermie a vajíčka.

Související články

Zaručeně zlepší den

Kosmetický paradox. Pochází červená rtěnka z Íránu?

Přes 100 nových živočichů objevili vědci v hlubinách oceánu u Chile

Jak vyzrát na antihmotu? Vědci z CERNu vědí

Nový druh ještěra vědci pojmenovali Iron Maiden

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Láska je. Věta, která vystihuje životy nás všech. Protože láska je všechno, jak by řekla Tereza…