Nová metoda v léčbě nádorových onemocnění je založená na kontrole a ovlivňování stavby nádorových buněk, k čemuž využívá vysoce intenzivní krátké elektropulzy. Na výzkumu pracovali vědci z české Akademie věd (AV ČR) spolu s francouzskými kolegy z Univerzity v Limoges.
Ovlivňování stavby mikrotubulů, jež jsou součástí vnitřní kostry buněk, není žádnou novinkou a v medicíně se k léčbě nádorů běžně používá. Vždy se však používá při chemických způsobech léčby, které mají řadu negativních vedlejších účinků, neboť kromě nádorových buněk působí i na buňky ostatní.
Nová metoda by se měla díky využívání elektrických pulzů tomuto nedostatku vyvarovat. „Mikrotubuly jsou ovlivňovány z vnějšího prostředí přesně dávkovanými krátkými elektropulzy. Ty by mohly být využity ke kontrole rakovinotvorného bujení, přičemž životnost zdravých buněk by zůstala zachována,“ vysvětlil zjištění Pavel Dráber z AV ČR.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Je červen – období, kdy většinu volného času trávíme v parcích, v lese, u vody nebo na procházkách…