Čeští studenti získali prvenství se svým návrhem obuvi

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: zcu.cz

Studenti Západočeské univerzity v Plzni zvítězili v evropské soutěži: Shake the future of the footwear sector. V Miláně ohromili svým návrhem boty, která jakoby plave na objemné třídílné podrážce. Koncept oceněné obuvi klade důraz na ekologii a zapojuje zákazníka do procesu navrhování. Studenti uspěli v konkurenci týmů z Portugalska, Španělska a Itálie.

Prvenství získala studentka Michaela Šimůnková a Adam Frk pod záštitou vedoucí ateliéru Helenou Krbcovou. Návrh boty je založen na konceptu udržitelnosti, designu a sociální sítě. „Při navrhování vzhledu boty jsme se snažili zahrnout mnoho funkčních prvků, abychom zajistili co nejvyšší komfort a funkčnost. Snažili jsme se přemýšlet o všech aspektech výroby boty, od počátečního nápadu a designu až po to, jak by se zákazník mohl podílet na návrhu produktu, ale také o tom, jaký dopad by měla naše obuv na životní prostředí,“ popsali návrh studenti.

Boty jsou vyrobeny z biologicky odbouratelných materiálů – kůže a její imitace a polyuretanu. Koncept přichází s nápadem prodávat boty skrze volně dostupné aplikace. „Součástí našeho projektu je budování komunity prostřednictvím aplikace, pomocí níž si lidé budou navrhovat své boty, vybírat materiály, barvy a sdílet své návrhy s ostatními,“ doplnil Adam Frk.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci mají novou zbraň proti koronaviru

Naděje pro nejsušší místa na zeměkouli. Vodní harfa zachytí vodu z páry ve vzduchu

Potoky se vrací do koryt, nových tůní přibývá. Projekt #vracimevodulesu slaví další úspěchy

Pojďte s námi do přírody. Web inspiruje, kam vyrazit v Česku na výlet

Inspirativní rozhovor

Ladislav Zibura

Přečtěte si rozhovor s cestovatelem a spisovatelem Ladislav Ziburou o tom, jak prožil karanténu a co si z tohoto období odnesl.

Ladislav Zibura