Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Čeští medici zajišťují ve volném čase lékařskou péči v nejchudších částech Ugandy

Čeští medici pomáhají zlepšit zdravotní péči v Ugandě. Foto: se svolením EMOTERu

Lenka Karahutová se s realitou zdravotnictví v Ugandě setkala poprvé jako studentka. Tvrdá zkušenost dnes už dostudovanou lékařku motivovala k akci. Se dvěma spolužáky založila neziskovou organizaci EMOTER. Ta v Ugandě organizuje lékařské výjezdy do chudých částí země, místní se v tématu péče o vlastní zdraví snaží také vzdělávat. Medici z Univerzity Karlovy i mladí lékaři se pomoci v Africe věnují ve svém volném čase a bez nároku na finanční odměnu. V místě chtějí do budoucna postavit i nemocnici.

Za dva roky fungování se dobrovolníkům z organizace EMOTER podařilo ošetřit více než 4700 ugandských pacientů. Ti často žijí v oblastech, ve kterých si o pomoci vyškoleného lékaře mohou nechat jen zdát. Právě do těch nejchudších míst vzdálených od velkých měst EMOTER jednou měsíčně vyjíždí s mobilním týmem zdravotníků. „Lékařská péče je zde opravdu nedostačující, někteří pacienti k nám docházejí až z třicet kilometrů vzdálených osad. Musí vstávat ve čtyři ráno. Nemají na výběr, nikdo jiný se o ně nepostará,“ svěřuje se místní organizátor Denis z Ugandy.

Právě spolupráce českých mediků s místními zdravotníky a komunitou je dlouhodobým záměrem neziskové organizace. Velkým snem je pak vybudování vlastní nemocnice s porodnicí, která by výrazně zlepšila dostupnost lékařské péče v oblasti. „V současné chvíli spolupracujeme s Arcidiecézní charitou Praha, která v minulosti už jednu nemocnici v Africe vybudovala,“ líčí jeden ze spoluzakladatelů, medik Petr Janota. „Arcidiecézní charita je nám schopna zařídit financování, zatímco z naší strany je možné zajistit personální zázemí,” dodává.

Během jednoho výjezdu ošetří dobrovolníci přes tisícovku pacientů. Foto: se svolením EMOTERu

Dalším z důležitých úkolů EMOTERU je osvěta. Právě téma prevence a reprodukčního zdraví je totiž v ugandské společnosti značně tabuizováno. Formou vysílání v ugandských rádiích se tak nezisková organizace snaží vzdělávat mládež a při výjezdech zvyšovat důvěru místních obyvatel v lékaře.

Díky podpoře Ministerstva zahraničních věcí získala organizace dostatek financí na pokrytí čtyř výjezdů. Další činnost financuje z grantů a darů široké veřejnosti. Ta může projekt podpořit prostřednictvím veřejné sbírky na portálu Darujme.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak vyzrát na antihmotu? Vědci z CERNu vědí

Víme, jak levně zaparkovat na letišti ve Vídni

Jubilejní 15. ročník Equal Pay Day zaznamenal rekordní účast

Pracovat jen v pracovní době? Austrálie zavádí právo na odpojení

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Snad každý chce mít hezké vztahy s partnerem, rodinou, přáteli a kolegy v práci. Ne vždy se nám to…