Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Cesta kolem světa plná dobrých skutků

Filip Ouroda se svými žáky v Ugandě, kde právě plní první kus cesty. Foto: Filip Ouroda

Asi každý z nás by se rád vydal na cestu kolem světa. Svůj sen si teď plní Filip Ouroda, učitel a dětský fotbalový trenér. Jeho cesta ale nebude ledajaká, chce na ní totiž plnit spoustu dobrých skutků a pomáhat, kde je potřeba. Zapojit se můžete i vy.

Filipovi není lhostejný osud druhých a už v roce 2021 založil projekt Run for Uganda. Za každý kilometr, který zapojený člověk ujde, uběhne, uplave nebo ujede na kole, věnuje korunu, která putuje na portál Gofundme. Vybrané prostředky pak poslouží na nákup sportovního vybavení pro fotbalovou akademii v Kampale a podporu gramotnosti. Od začátku projektu se podařilo vybrat kolem 5 300 dolarů. Zapojený byl také do brněnského projektu Dobrokáva, který fungoval od roku 2016 do 2019. U stánku jste za kávu neplatili penězi, ale dobrými skutky. Lidé pak sdíleli na sociálních sítích krásné příběhy. V neposlední řadě pak Filip uskutečnil sbírku pro Matyáška, který trpí neléčitelnou Duchennovou svalovou dystrofií, jeho rehabilitace ale neproplácí pojišťovna.

Filipovi žáci ze školy v Ugandě, kde momentálně pomáhá s výukou. Foto: Filip Ouroda

Začátek v Africe a Asii


To vše ho vedlo k ještě větší myšlence, objet svět a pomáhat tam, kde bude zrovna potřeba. Jeho cesta začala 5. února 2023. Nyní je Filip v Ugandě, kde na tamní škole bude 6 týdnů učit angličtinu, tělocvik a fotbal. Kromě toho jim také přivezl spoustu sportovního vybavení. Poté se přesune do Thajska, kde vyznávají filozofii Tham Bun, tedy že každý dobrý skutek se člověku jednou vrátí. Každý den by tedy chtěl provést nějakou úslužnou činnost – přispět mnichům v klášteře, pozvat někoho na kávu nebo podpořit pouličního umělce. Zároveň bude dobrovolníkem v kempu se slony WangPo Elephant Camp. Dále jeho cesta povede na Bali, tady bude zhruba 4 týdny učit 100 dětí angličtinu a sporty formou zážitkové pedagogiky.

Filipovy zážitky z Ugandy po prvních týdnech:
„Momentálně se nacházím v Ugandě, která je nazývána perlou Afriky – tak ji pojmenoval Winston Churchill. Mým dočasným domovem je vesnice Lusanja, kde vypomáhám jako dobrovolník v organizaci Change Tomorrow. Šest týdnu tady budu učit tělesnou výchovu, pomáhat dětem se čtením a také jsem začal fotbalový kroužek. Mám za sebou téměř dva týdny a musím říct, že jsem mile překvapen. Práce s dětmi mi dává spoustu energie, protože jsou vděční za každý den, který s nimi mohu být.

Můj den začíná v šest hodin ráno africkou kávou a sladkým chlebem k snídani. Po snídani probíhá nástup se všemi studenty (100 dětí) a 9 učiteli, kdy se nabudíme na celý den a zazpíváme si ugandskou hymnu. Škola začíná v 8:00 a končí mezi 12 a třetí odpolední, konec záleží na jednotlivých třídách. Ve škole vyučujeme předměty jako historie, přírodopis, angličtina, gramatika nebo zpěv a výtvarnou výchova. Já jsem si vzal na starost tělesnou výchovu, kterou si děti neskutečně užívají.

Děti mají snídani a oběd ve škole a já jím společně s nimi. Jídlo je od toho našeho velice odlišné. K snídani máme kukuřičnou kaši, vařená vajíčka nebo sladký chleba. K obědu je tradiční “posho” což je hmota z kukuřičné mouky a podává se s vařenými fazolemi a zeleninou. Děti nemají možnost výběru jako ve školách v Česku, ale každý den jí stejné jídlo. Nicméně jsou neskutečně vděčné. Pro některé děti je to jediné jídlo, které během dne dostanou.

Součástí základní školy je také farma s prasaty, kozami a mezi banánovníky můžete najít koroptve. Farma bude v budoucnu sloužit jako finanční zdroj pro základní školu. Během prvního týdne se ve škole narodilo 22 malých prasat. Farma zaměstnává lidi z komunity, kteří mají nelehkou práci, ale každý den mají úsměv na tváři. Čas mi utíká neskutečně rychle, a proto si užívám každý den naplno. Děti mě naučily, že člověk by se měl častěji radovat z maličkostí okolo sebe.“

Školy i výuka vypadají v Ugandě trochu jinak než u nás. Foto: Filip Ouroda

Pokračování v Austrálii, Americe a zakončení v Evropě


Po Asii se přesune do Austrálie, kde chce dobrovolničit v sirotčinci klokanů a koal. Uleví i přírodě úklidem nepořádku v oblasti Bondi Beach. Zároveň získal pracovní vízum na Novém Zélandu, chce tu na chvíli zakotvit a vydělat peníze na další pokračování cesty. Jaké dobré skutky tam bude vykonávat, můžete ovlivnit i vy sami. Dalším milníkem pak bude USA – tady pozve 10 lidí na večeři k americkému multimiliardáři McDonaldovi a bude pokračovat do Jižní Ameriky – Kolumbie (práce na kávových a kakaových plantážích v horské vesničce Minca), Peru (barista v kavárně Cuzco a komentovaná prohlídka Machu Picchu pro skalní fanoušky) a Brazílie (fotbalový kemp s tréninky pro místní mladé Brazilce či Brazilky).

Pak se Filip vrátí zpět do Evropy, bude pomáhat ve vinařství v Lisabonu a na svůj výlet do Barcelony by chtěl přizvat někoho ze svých sledujících a užít si s ním zápas na Camp Nou. Finiš pak bude kde jinde než v Praze, kde by chtěl skupince lidí udělat jednodenního průvodce a pozvat je na pivo. Celou Filipovu pouť můžete sledovat na jeho webu a sociálních sítích. Finance na svou cestu Filip sháněl od sponzorů, pomocí Donio sbírky a také z vlastních prostředků, které dlouho šetřil.

Související články

Podpořte Pozitivní zprávy

Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt

Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt

GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…

Zaručeně zlepší den

Víme, jaké zaměstnání je podle Američanů nejlepší

Dinosauří stopy objeveny v Anglii

Nejaktivnějším ptákem českých krmítek je opět sýkora koňadra

Český film vyhrál prestižní mezinárodní cenu

Inspirativní rozhovor

„Inspiruje mě to, co jsem přečetl, viděl, slyšel i prožil,” říká spisovatel Miroslav Hlaučo, autor románu Letnice

„Inspiruje mě to, co jsem přečetl, viděl, slyšel i prožil,” říká spisovatel Miroslav Hlaučo, autor románu Letnice

Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…