Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Česká expedice v Ugandě zkoumá drobné savce. Výzkum může zabránit dalším epidemiím

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Depositphotos

Afrika je fascinující kontinent, kde je stále co objevovat. Nyní se tam vydali čeští vědci za účelem zkoumání malých savců. Osmičlenný tým tvořený odborníky z Ústavu biologie obratlovců AV ČR, Masarykovy univerzity, Jihočeské univerzity a jejich zahraničních kolegů se vypravil do státu Uganda. 

„Do Ugandy jsme vyrazili, abychom zaplnili slepá místa, odkud neexistují žádné informace o rozmanitosti drobných savců, ale přitom se jedná o klíčová území, která toho můžou hodně prozradit o evoluci biodiverzity ve východní Africe obecně. Konkrétně izolované hory v severovýchodní Ugandě mohly ve vlhkých obdobích čtvrtohor představovat významnou migrační trasu pro řadu horských živočichů i rostlin,“ vysvětlil vedoucí výpravy Josef Bryja.

Získané výsledky bude možno použít k zefektivnění ochrany přírody nebo při budoucích epidemiologických výzkumech. Rozšíření nejrůznějších patogenů je totiž vázáno na specifické linie hostitelů, kterými jsou často drobní savci. Šíření nemocí po celém světě nikdy nebylo tak snadné jako dnes, přičemž data z oblastí, odkud nové nemoci mohou pocházet, jsou nedostatečná. To se ukázalo i během pandemie koronaviru. „Pokud lidé chtějí takovým situacím předcházet, musí popsat a pochopit evoluční zákonitosti i v oblastech, kam se běžný Evropan dostane třeba jen zřídka,“ uzavřel Josef Bryja.

Veřejnost může poprvé přímo sledovat výzkum i zákulisí vědecké expedice na sociálních sítích Akademie věd ČR s hashtagem #expediceUganda. Výprava potrvá do 3. listopadu.

Zdroj: Akademie věd ČR

Související články

Zaručeně zlepší den

Robotický pes osvětluje, jak se zvířata učí chodit

Den koček potěší milovníky chlupáčů i bazárků a pomůže stovkám koček v 11 útulcích

Nešlape vám mozek, jak má? Pomozte mu „chytrými drogami“ z přírody

Vědci přeměnili staré solární panely na materiál sbírající teplo

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Víte, jak správně skladovat konkrétní potraviny? Jak zužitkovat suroviny do posledního kousku? Nebo…