Afrika je fascinující kontinent, kde je stále co objevovat. Nyní se tam vydali čeští vědci za účelem zkoumání malých savců. Osmičlenný tým tvořený odborníky z Ústavu biologie obratlovců AV ČR, Masarykovy univerzity, Jihočeské univerzity a jejich zahraničních kolegů se vypravil do státu Uganda.
„Do Ugandy jsme vyrazili, abychom zaplnili slepá místa, odkud neexistují žádné informace o rozmanitosti drobných savců, ale přitom se jedná o klíčová území, která toho můžou hodně prozradit o evoluci biodiverzity ve východní Africe obecně. Konkrétně izolované hory v severovýchodní Ugandě mohly ve vlhkých obdobích čtvrtohor představovat významnou migrační trasu pro řadu horských živočichů i rostlin,“ vysvětlil vedoucí výpravy Josef Bryja.
Získané výsledky bude možno použít k zefektivnění ochrany přírody nebo při budoucích epidemiologických výzkumech. Rozšíření nejrůznějších patogenů je totiž vázáno na specifické linie hostitelů, kterými jsou často drobní savci. Šíření nemocí po celém světě nikdy nebylo tak snadné jako dnes, přičemž data z oblastí, odkud nové nemoci mohou pocházet, jsou nedostatečná. To se ukázalo i během pandemie koronaviru. „Pokud lidé chtějí takovým situacím předcházet, musí popsat a pochopit evoluční zákonitosti i v oblastech, kam se běžný Evropan dostane třeba jen zřídka,“ uzavřel Josef Bryja.
Veřejnost může poprvé přímo sledovat výzkum i zákulisí vědecké expedice na sociálních sítích Akademie věd ČR s hashtagem #expediceUganda. Výprava potrvá do 3. listopadu.
Zdroj: Akademie věd ČR
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní
Opřete se do svého strachu, experimentujte, nebuďte nejlepší – buďte jediní. To jsou jen tři z …