Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Českým textilním a oděvním firmám se blýská na lepší časy: tržby jim loni vzrostly o 8,4 %

Asociace textilního, oděvního a kožedělného průmyslu zveřejnila zprávu informující o růstu tržeb českých textilních a oděvních firem. Jejich zisk byl loni 51 miliard, což představuje zvýšení o 8,4 procent. Na růstu se podílí zejména textilní průmysl. U obou oborů je zásadní zahraniční export.

Před několika dny skončil na brněnském výstavišti 45. mezinárodní ročník veletrhu obuvi a koženého zboží Kabo a 44. mezinárodní veletrh módy Styl. V rámci těchto veletrhů zveřejnila Asociace textilního, oděvního a kožedělného průmyslu (ATOK) pro český průmysl velmi příznivou zprávu: tržby českých firem v textilním a oděvním průmyslu v loňském roce vzrostly o 8,4 procent, zisk byl 51 miliard korun. Hlavní zásluhu na příznivém vývoji má zejména textilní průmysl, který tržby zvedl o 9,4 procent, oděvní průmysl pak vzrostl o necelá 2 procenta. Přestože pozitivní vývoj oděvního průmyslu není oproti textilnímu tak zásadní, je výkonný ředitel ATOK Jiří Česal spokojen: „Tržby oděvního oboru už po nějakou dobu oproti předchozím obdobím neklesají, ale víceméně stabilně rostou.“

U obou výše zmíněných odvětví je přitom klíčový zahraniční obchod. České textilky, které si kladnou bilanci zahraničního obchodu udržují, v roce 2014 vyvezly zboží v hodnotě 64,5 miliardy korun. Dovoz ze zahraničí přitom činil pouze 63,7 miliard korun.

Očekává se, že zahraniční obchod v oblasti textilního a oděvního průmyslu do budoucna zásadně neovlivní ani omezení zapříčiněná konfliktem mezi Ruskem a Ukrajinou – české firmy do těchto zemí totiž dováží pouze 2,2 procenta z celkového exportního zboží, ztráty jsou tedy minimální.

 

ČTK, Veronika Steidlová Kordasová

Související články

Zaručeně zlepší den

V životě mám jiné priority než hezkou postavu, říká Kristýna Dolejšová z blogu Za normální holky

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Čeští vědci vyvinuli revoluční UV roušku. Ochrání ostatní i majitele

Revoluční objev. Samozavlažovací půda může změnit zemědělství

Inspirativní rozhovor

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Přečtěte si rozhovor s novinářkou, dokumentaristkou a matkou v jedné osobě, Silvou Dymákovou.