Českým textilním a oděvním firmám se blýská na lepší časy: tržby jim loni vzrostly o 8,4 %

Byznys 2 minuty radosti

Asociace textilního, oděvního a kožedělného průmyslu zveřejnila zprávu informující o růstu tržeb českých textilních a oděvních firem. Jejich zisk byl loni 51 miliard, což představuje zvýšení o 8,4 procent. Na růstu se podílí zejména textilní průmysl. U obou oborů je zásadní zahraniční export.

Před několika dny skončil na brněnském výstavišti 45. mezinárodní ročník veletrhu obuvi a koženého zboží Kabo a 44. mezinárodní veletrh módy Styl. V rámci těchto veletrhů zveřejnila Asociace textilního, oděvního a kožedělného průmyslu (ATOK) pro český průmysl velmi příznivou zprávu: tržby českých firem v textilním a oděvním průmyslu v loňském roce vzrostly o 8,4 procent, zisk byl 51 miliard korun. Hlavní zásluhu na příznivém vývoji má zejména textilní průmysl, který tržby zvedl o 9,4 procent, oděvní průmysl pak vzrostl o necelá 2 procenta. Přestože pozitivní vývoj oděvního průmyslu není oproti textilnímu tak zásadní, je výkonný ředitel ATOK Jiří Česal spokojen: „Tržby oděvního oboru už po nějakou dobu oproti předchozím obdobím neklesají, ale víceméně stabilně rostou.“

U obou výše zmíněných odvětví je přitom klíčový zahraniční obchod. České textilky, které si kladnou bilanci zahraničního obchodu udržují, v roce 2014 vyvezly zboží v hodnotě 64,5 miliardy korun. Dovoz ze zahraničí přitom činil pouze 63,7 miliard korun.

Očekává se, že zahraniční obchod v oblasti textilního a oděvního průmyslu do budoucna zásadně neovlivní ani omezení zapříčiněná konfliktem mezi Ruskem a Ukrajinou – české firmy do těchto zemí totiž dováží pouze 2,2 procenta z celkového exportního zboží, ztráty jsou tedy minimální.

 

ČTK, Veronika Steidlová Kordasová

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci objevili v krvi pacienta protilátku, která ničí koronavirus

Dobro za časů koronaviru. Nákupy seniorům i odklady splátek

Online zábava během karantény: divadelní představení i lekce jógy

Lékařům se podařilo vyléčit už druhého pacienta s HIV

Inspirativní rozhovor

Tomáš Adamec

Přečtěte si příběh dvacetiletého studenta, který svým nadšením a pílí zlepšuje kvalitu života ve své obci.

Tomáš Adamec