Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Českým klenotem se pyšníme již 30 let. Na léto se chystá velká oslava

Ilustrační foto: Pixabay

V sobotu 20. března oslavil Národní park Šumava třicet let od svého vyhlášení. Vyniká především jedinečnou přírodou plnou vzácných rostlin, ale i výjimečných živočichů. Jedná se například o hořce panonského, hořečka mnohotvarého-českého nebo tetřívka obecného.

Území parku bylo před jeho vyhlášením přístupné jen velmi omezeně. Téměř šedesát procent pokrýval vojenský prostor a hraniční pásmo – takzvaná železná opona. Po její likvidaci v roce 1990 na Šumavě chyběla jakákoli turistická infrastruktura. Bylo proto nutné proznačit turistické trasy i cyklotrasy a postavit informační centra. Správa NP Šumava pak během třiceti let vybudovala také návštěvnická centra a střediska environmentální výchovy, jejichž výukových programů se zúčastnily tisíce dětí. Nic nezastíní sílu přírody, která nám na území Národního parku Šumava ukazuje, co umí. A že od člověka žádnou pomoc nepotřebuje. Přímo ukázkovým příkladem je obnova šumavských lesů,“ uvedl ředitel Správy NP Šumava Pavel Hubený.

Národní park Šumava je největším v České republice. Foto: Pixabay

NP Šumava se také podařilo vytvořit síť pestré návštěvnické infrastruktury. Jedná se o cyklostezky, rozhlednu, vyhlídky a stovky edukativních informačních panelů s chodníky, které turisty dovedou do těch nejkrásnějších zákoutí šumavských rašelinišť. Část turistického vyžití je uzpůsobena i pro hendikepované návštěvníky. „Za dobu existence NP Šumava jsme připravili desítky tisíc programů pro veřejnost. Mezi ty nejúspěšnější určitě patří Splouvání Vltavy, Průvodci divočinou, možnost výletů na sněžnicích, nebo nejrůznější tematické, komentované vycházky za Šumavskou přírodou,“ vyjmenoval mluvčí Správy NP Šumava Jan Dvořák. 

Šumavský národní park chystá při příležitosti letošního výročí řadu speciálních programů a soutěží. Na letní sezónu se připravuje unikátní výstava mapující proměny národního parku a uskuteční se třicet exkluzivních komentovaných vycházek se širokou plejádou odborníků a znalců Šumavy. Ve výrobě jsou také speciální edice nejrůznějších předmětů s motivem Šumavy nebo nová kniha, která třicetiletou existenci NP Šumava shrnuje.

Související články

Zaručeně zlepší den

Lidé budou žít na Měsíci už v tomto desetiletí, očekává NASA

17letý student objevil během stáže v NASA novou planetu

Teleskop Jamese Webba umožnil detailní výzkum atmosféry exoplanety mimo solární systém

Některá zvířata mají podobné zlozvyky jako lidé. Třeba dloubání se v nose

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Každý příběh v sobě nese příslib naděje. Čekání na spoušť jich obsahuje hned několik

Inspirace z knihovny: Každý příběh v sobě nese příslib naděje. Čekání na spoušť jich obsahuje hned několik

Život se s námi dost často nemazlí a klade nám do cesty nejrůznější zkoušky. Je jen na nás, jak je…