Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Českým klenotem se pyšníme již 30 let. Na léto se chystá velká oslava

Ilustrační foto: Pixabay

V sobotu 20. března oslavil Národní park Šumava třicet let od svého vyhlášení. Vyniká především jedinečnou přírodou plnou vzácných rostlin, ale i výjimečných živočichů. Jedná se například o hořce panonského, hořečka mnohotvarého-českého nebo tetřívka obecného.

Území parku bylo před jeho vyhlášením přístupné jen velmi omezeně. Téměř šedesát procent pokrýval vojenský prostor a hraniční pásmo – takzvaná železná opona. Po její likvidaci v roce 1990 na Šumavě chyběla jakákoli turistická infrastruktura. Bylo proto nutné proznačit turistické trasy i cyklotrasy a postavit informační centra. Správa NP Šumava pak během třiceti let vybudovala také návštěvnická centra a střediska environmentální výchovy, jejichž výukových programů se zúčastnily tisíce dětí. Nic nezastíní sílu přírody, která nám na území Národního parku Šumava ukazuje, co umí. A že od člověka žádnou pomoc nepotřebuje. Přímo ukázkovým příkladem je obnova šumavských lesů,“ uvedl ředitel Správy NP Šumava Pavel Hubený.

Národní park Šumava je největším v České republice. Foto: Pixabay

NP Šumava se také podařilo vytvořit síť pestré návštěvnické infrastruktury. Jedná se o cyklostezky, rozhlednu, vyhlídky a stovky edukativních informačních panelů s chodníky, které turisty dovedou do těch nejkrásnějších zákoutí šumavských rašelinišť. Část turistického vyžití je uzpůsobena i pro hendikepované návštěvníky. „Za dobu existence NP Šumava jsme připravili desítky tisíc programů pro veřejnost. Mezi ty nejúspěšnější určitě patří Splouvání Vltavy, Průvodci divočinou, možnost výletů na sněžnicích, nebo nejrůznější tematické, komentované vycházky za Šumavskou přírodou,“ vyjmenoval mluvčí Správy NP Šumava Jan Dvořák. 

Šumavský národní park chystá při příležitosti letošního výročí řadu speciálních programů a soutěží. Na letní sezónu se připravuje unikátní výstava mapující proměny národního parku a uskuteční se třicet exkluzivních komentovaných vycházek se širokou plejádou odborníků a znalců Šumavy. Ve výrobě jsou také speciální edice nejrůznějších předmětů s motivem Šumavy nebo nová kniha, která třicetiletou existenci NP Šumava shrnuje.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak na šťavnatá a chutná rajčata? Účinné hnojivo může být levné a zcela přírodní

FOTO: Prohlédněte si nejkrásnější snímky přírody. V celosvětové soutěži bodoval i Čech

Superhrdina mezi rostlinami. Nenápadný keř funguje jako přirozená čistička vzduchu

Návrat lososů do českých řek pokračuje. Malé plůdky se líhnou v krásném prostředí národního parku

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…