Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Český výzkum plánuje získat až miliardu eur z evropských fondů

Na rozvoj českého výzkumu by mělo být rozděleno až 27,5 miliardy korun. Taková částka by totiž mohla do roku 2020 připlout z evropských fondů. S tímto počítá Ministerstvo školství ve svém operačním programu Výzkum, vývoj a vzdělávání.

Miliardu eur z evropských fondů by Ministerstvo školství čerpalo pomocí operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání.

Částka by se dělila na rozvoj nejlepších výzkumných týmů, v rámci něhož by se počítalo i s rozšířením mezinárodního složení, ale také na financování infrastruktury v Praze a hledání praktického využití pro společnost.

Větší podporu si žádaly především pražské univerzity a ústav Akademie věd ČR. Tyto instituce jsou totiž z dlouhodobého hlediska podfinancované, i když stojí až za polovinou celorepublikových výsledků.

V případě úspěšného čerpání dotací je předpokládán vznik nového centra pokročilých technologií za 1,5 miliardy korun. To by nahradilo dejvické halové laboratoře strojní a elektrotechnické fakulty. Plán zahrnuje také revitalizaci studentských kolej v Podolí a na Strahově, které již potřebují zrekonstruovat.

21 miliard korun z celé částky plánuje ministerstvo použít na rozvoj vysokých škol. Zaměřilo by se především na technické obory, jejichž podíl se v posledních letech propadl o 10 procent.

Zdroj: http://zpravy.ihned.cz/cesko/c1-62494000-cesky-vyzkum-ziska-miliardu-eur-penize-dostanou-predevsim-technicke-obory

Související články

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu

S rakovinou lze účinně bojovat. Nové očkování zlikviduje kožní nádory

Opatrujte své duševní zdraví. Odborníci radí, jak o sebe pečovat v době epidemie