Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Český lékař přinesl naději lidem s ochrnutím. Novou léčbu praktikuje v Janských Lázních

2 minuty radosti
Zdroj ilustrační fotografie: Canva

Doktor Peter Olšák poslední týdny pracuje s pacienty zasaženými nervovým ochrnutím v Janských Lázních pomocí unikátní léčby. Ta kombinuje akupunkturu s elektroléčbou. O metodu mají pacienti s ochrnutím velký zájem, ale zatím je k dispozici pouze pro omezený počet lidí. Vzhledem k tomu, že u řady pacientů dojde již po první aplikaci ke změně pohybu, vzbudila tato metoda zájem i v zahraničí.

Ac-tive ENF, v celém znění elektroakupunkturní nervosvalovou facilitaci vynalezl sám Olšák. Aktuálně pokračuje její vývoj na Univerzitě Palackého v Olomouci s podporou Technologické agentury ČR za účasti odborníků z různých oblastí medicíny a přírodních věd. Metoda je také pravidelně prezentována na významných zahraničních neurorehabilitačních kongresech. Jak terapie funguje?

Lékař Peter Olšák ovládá přístroj, který je nadějí pro osoby zasažené nervovým ochrnutím. Zdroj fotografie: Peter Olšák

V praxi to vypadá tak, že lékař napíchne pacientovi do ruky akupunkturní jehly a poté pomocí přístroje přivede do akupunkturních jehel elektrický proud. To pacienti vnímají jako mravenčení a při větší intenzitě dochází také k viditelným svalovým kontrakcím. Proud pomáhá dráhám v těle, které jsou poškozené, aby lépe fungovaly, jako kdyby byly zdravé. Metoda by mohla pomoci zejména osobám, které prodělaly dětskou mozkovou obrnu. Využila by se také při poporodní paréze brachiálního plexu, hemiparézách a parapézách v důsledku poškození mozku nebo míchy či centrálním hypotonickém syndromu.

Proceduru musí schválit ošetřující lékař. V Janských Lázních ji pravidelně podstupuje dvouletý Vašík, který dříve nebyl schopen vůbec pohnout rukou. Po terapiích ruka zesílila a dítě ji už dokáže udržet v konkrétním postavení. Informoval o tom Český rozhlas. Podle Olšáka může léčba chlapce trvat roky, je však pravděpodobné, že jednou bude končetinu alespoň zčásti používat.

Související články

Zaručeně zlepší den

Keňská inženýrka vyrábí z plastového odpadu cihly pětkrát pevnější než beton

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

Zařízení z dílny českých vědců umožní dezinfikovat respirátory

Revoluce v létání. Nizozemci poprvé použili syntetické palivo, pomůže zachránit planetu