Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Česko má svou první mozkovou banku. Pomůže pacientům s demencí a neurologickými chorobami

Slavnostní otevření nové Mozkové banky. Foto: Fakultní Thomayerova nemocnice

První česká banka mozkových tkání bude důležitá pro léčbu neurodegenerativních onemocnění a demence. K detailnímu zkoumání poslouží archivované mozkové tkáně pacientů zemřelých na různé neurologické nemoci. Výsledky výzkumů pomohou k vývoji lepších a kvalitnějších léčebných metod i přípravků.

Mozková banka ve Fakultní Thomayerově nemocnici má sloužit výzkumu a hledání léčby závažných neurologických onemocnění, jako je Alzheimerova nebo Parkinsonova choroba, kterými v Česku trpí více než 150 tisíc lidí. „Pokud chceme vědět lépe, co se odehrává v hlubinách alzheimerovského mozku, co je špatně u Parkinsonovy nemoci nebo proč pacienti s Huntingtonovou nemocí mají nezadržitelné mimovolní pohyby a záškuby, tak právě kvalitní výzkum je to, co velmi pomáhá,“ vysvětlil přednosta kliniky Robert Rusina.

Mozková banka je zařízení, ve kterém jsou uchovávány vzorky mozkové tkáně zemřelých pacientů, kteří trpěli různými neurologickými nemocemi. Výzkum v oblasti neurodegenerativních onemocnění je totiž bez vyšetřeného, odebraného a skladového materiálu prakticky nemožný. Vývoj léků či léčebných postupů pro účinnou terapii je na výzkumech a analýzách mozkové tkáně přímo závislý. Nejbližší mozkové banky se pak nacházejí v Německu, Francii a Nizozemsku. Jsou vzájemně propojené v evropské síti a úzce spolupracují.

Související články

Zaručeně zlepší den

Británie chce létat taxíkem a doručovat poštu pomocí dronů

I černé díry mohou mít škytavku, zjistili vědci

Lidé s odlišnostmi se chtějí cítit „normálně“

Citymind: Nadějný AI projekt z Česka

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Příběh pro děti, které bojují se strachem

Inspirace z knihovny: Příběh pro děti, které bojují se strachem

Vánoce se kvapem blíží, a tak přinášíme tip pro Ježíška na bezvadnou knihu, která udělá radost pod…