První česká banka mozkových tkání bude důležitá pro léčbu neurodegenerativních onemocnění a demence. K detailnímu zkoumání poslouží archivované mozkové tkáně pacientů zemřelých na různé neurologické nemoci. Výsledky výzkumů pomohou k vývoji lepších a kvalitnějších léčebných metod i přípravků.
Mozková banka ve Fakultní Thomayerově nemocnici má sloužit výzkumu a hledání léčby závažných neurologických onemocnění, jako je Alzheimerova nebo Parkinsonova choroba, kterými v Česku trpí více než 150 tisíc lidí. „Pokud chceme vědět lépe, co se odehrává v hlubinách alzheimerovského mozku, co je špatně u Parkinsonovy nemoci nebo proč pacienti s Huntingtonovou nemocí mají nezadržitelné mimovolní pohyby a záškuby, tak právě kvalitní výzkum je to, co velmi pomáhá,“ vysvětlil přednosta kliniky Robert Rusina.
Mozková banka je zařízení, ve kterém jsou uchovávány vzorky mozkové tkáně zemřelých pacientů, kteří trpěli různými neurologickými nemocemi. Výzkum v oblasti neurodegenerativních onemocnění je totiž bez vyšetřeného, odebraného a skladového materiálu prakticky nemožný. Vývoj léků či léčebných postupů pro účinnou terapii je na výzkumech a analýzách mozkové tkáně přímo závislý. Nejbližší mozkové banky se pak nacházejí v Německu, Francii a Nizozemsku. Jsou vzájemně propojené v evropské síti a úzce spolupracují.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Cesta do života v přítomnosti. Zasvěcení do meditace je ideálním průvodcem
Chtěli byste začít s meditací, případně ji prohloubit a dát jí jiný rozměr? Kniha Alphonse a Rachel…