Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Česko má nový světový rekord, získal ho Vencl za ponor pod led do hloubky 52 metrů

Foto: Jan Macek

Český freediver David Vencl získal druhý světový rekord. V zamrzlém jezeře ve Švýcarsku se dokázal potopit do hloubky 52,1 metrů, a to na jeden nádech a bez neoprenu. Po vynoření plival krev, ale po vyšetření lékaři uvedl, že nešlo o nic váženého. Informoval o tom server iRozhlas.

Čtyřicetiletý potápěč si za místo, kde vytvoří rekord, vybral švýcarské jezero Sils, které leží 1 800 metrů nad mořem a v den ponoru jej pokrývala 35 centimetrů tlustá vrstva ledu. U hladiny měla voda jeden stupeň Celsia, v hloubce padesáti metrů čtyři stupně. Při potopu měl na sobě pouze plavky, koupací čepici a ploutve.

Vencla měli jistit čtyři potápěči, ale nakonec se s ním spolu s kameramanem potápěli pouze tři, čtvrtému totiž zamrzla technika. „Samotný ponor probíhal podle plánu, ale přiznám se, že nebylo úplně snadné vyrovnávat tlak, a celé to také trvalo o trochu déle, než bylo v plánu,“ uvedl Vencl. Celý ponor trval 1 minutu a 54 vteřin. Svůj rekord Vencl potvrdil značkou, kterou vzal z předem umístěného lana. Po vynoření začal kašlat krev, jako důvod uvedl, že v hloubce 45 metrů zvedl hlavu.

Svůj první světový rekord, který je zároveň zapsaný v Guinessově knize rekordů, získal Vencl před dvěma roky. V zatopeném lomu u Teplic uplaval pod ledem téměř 81 metrů. Tento rekord stihl na jeden nádech za 1 minutu a 35 sekund.

Související články

Zaručeně zlepší den

Olomoučtí archeologové objevili v iráckém Kurdistánu šest tisíc let staré pravěké vesnice

Vědci získali DNA starověké ženy z 20 000 let starého přívěsku

Další krok k léku na opičí neštovice. Čeští vědci vyvinuli látku ničící jejich virus

Liberecký dopravní podnik testuje nový bezpečnostní systém

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Láska je. Věta, která vystihuje životy nás všech. Protože láska je všechno, jak by řekla Tereza…