Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Česko má nový světový rekord, získal ho Vencl za ponor pod led do hloubky 52 metrů

Foto: Jan Macek

Český freediver David Vencl získal druhý světový rekord. V zamrzlém jezeře ve Švýcarsku se dokázal potopit do hloubky 52,1 metrů, a to na jeden nádech a bez neoprenu. Po vynoření plival krev, ale po vyšetření lékaři uvedl, že nešlo o nic váženého. Informoval o tom server iRozhlas.

Čtyřicetiletý potápěč si za místo, kde vytvoří rekord, vybral švýcarské jezero Sils, které leží 1 800 metrů nad mořem a v den ponoru jej pokrývala 35 centimetrů tlustá vrstva ledu. U hladiny měla voda jeden stupeň Celsia, v hloubce padesáti metrů čtyři stupně. Při potopu měl na sobě pouze plavky, koupací čepici a ploutve.

Vencla měli jistit čtyři potápěči, ale nakonec se s ním spolu s kameramanem potápěli pouze tři, čtvrtému totiž zamrzla technika. „Samotný ponor probíhal podle plánu, ale přiznám se, že nebylo úplně snadné vyrovnávat tlak, a celé to také trvalo o trochu déle, než bylo v plánu,“ uvedl Vencl. Celý ponor trval 1 minutu a 54 vteřin. Svůj rekord Vencl potvrdil značkou, kterou vzal z předem umístěného lana. Po vynoření začal kašlat krev, jako důvod uvedl, že v hloubce 45 metrů zvedl hlavu.

Svůj první světový rekord, který je zároveň zapsaný v Guinessově knize rekordů, získal Vencl před dvěma roky. V zatopeném lomu u Teplic uplaval pod ledem téměř 81 metrů. Tento rekord stihl na jeden nádech za 1 minutu a 35 sekund.

Související články

Zaručeně zlepší den

Operace na špičkové úrovni. Klinika chirurgie páteře v pražském Motole získala prestižní akreditaci

Senioři si přijdou na své. Botanická zahrada pro ně chystá vzdělávací program

Odborník odhalil, kde se nachází záhadný most z obrazu Mony Lisy

Češi zachránili už stovky srnčat. Pomohly jim drony s termokamerou

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Snad každý si vybaví hladovost mládí, která je v pubertě doslova spalující. I pouhý vzduch chutná…