Lékaři loni transplantovali téměř devět set orgánů. Počet dárců byl nejvyšší od počátku transplantací v roce 1961, na milion obyvatel jich připadlo více než dvacet šest. Česko se tak zařadilo do první desítky na světě a předstihlo například sousední Německo nebo Itálii. Podle odborníků patříme v transplantacích ke světové špičce.
Nejmladší pacientka, kterou operoval bývalý ředitel Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie v Brně Jan Černý, byla dvouletá dívka s vážnou srdeční vadou, která ji ohrožovala na životě. „Dívka promodrávala i při krmení, téměř se nemohla pohnout. Za několik dní se poprvé postavila v postýlce, za týden běhala po oddělení jako normální zdravé dítě,“ řekl Černý. Kvůli nemoci bylo srdce holčičky zvětšené, lékaři jí tak mohli dát srdce zemřelého osmiletého chlapce. „Transplantační chirurgie je jeden z nejkrásnějších oborů, protože výsledek operace vidíte téměř okamžitě,“ dodal Černý.
V Česku zákon předpokládá souhlas s darováním orgánů. „Pokud rodina nesouhlasí, tak se k odběru nepřistupuje. Většinou je to u některých menšin,“ vysvětlil ředitel Koordinačního střediska transplantací Miloš Adamec. Lidé také mohou svůj nesouhlas evidovat už za života ve speciálním registru. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha nyní poslanci projednávají novelu transplantačního zákona, který by umožnil získat orgány i od cizinců, kteří zemřeli v Česku. „Měl by postačovat souhlas osoby blízké. Ročně přicházíme zhruba o patnáct dárců, tedy asi sto orgánů,“ uvedl ministr Vojtěch.
Zdroj: České noviny
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp
Den za dnem žijeme své životy, jak jsme zvyklí. Bohužel někdy musí přijít rána osudu, aby nás…