Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Česko je na světové špičce v transplantaci orgánů

Zdroj fotografie: Pexels

Lékaři loni transplantovali téměř devět set orgánů. Počet dárců byl nejvyšší od počátku transplantací v roce 1961, na milion obyvatel jich připadlo více než dvacet šest. Česko se tak zařadilo do první desítky na světě a předstihlo například sousední Německo nebo Itálii. Podle odborníků patříme v transplantacích ke světové špičce.

Nejmladší pacientka, kterou operoval bývalý ředitel Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie v Brně Jan Černý, byla dvouletá dívka s vážnou srdeční vadou, která ji ohrožovala na životě. „Dívka promodrávala i při krmení, téměř se nemohla pohnout. Za několik dní se poprvé postavila v postýlce, za týden běhala po oddělení jako normální zdravé dítě,“ řekl Černý. Kvůli nemoci bylo srdce holčičky zvětšené, lékaři jí tak mohli dát srdce zemřelého osmiletého chlapce. „Transplantační chirurgie je jeden z nejkrásnějších oborů, protože výsledek operace vidíte téměř okamžitě,“ dodal Černý.

V Česku zákon předpokládá souhlas s darováním orgánů. „Pokud rodina nesouhlasí, tak se k odběru nepřistupuje. Většinou je to u některých menšin,“ vysvětlil ředitel Koordinačního střediska transplantací Miloš Adamec. Lidé také mohou svůj nesouhlas evidovat už za života ve speciálním registru. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha nyní poslanci projednávají novelu transplantačního zákona, který by umožnil získat orgány i od cizinců, kteří zemřeli v Česku. „Měl by postačovat souhlas osoby blízké. Ročně přicházíme zhruba o patnáct dárců, tedy asi sto orgánů,“ uvedl ministr Vojtěch.

Zdroj: České noviny

Související články

Zaručeně zlepší den

Říkáte svým psům, že je máte rádi? Podle nové studie vám zvířata rozumí

Z ruiny hradu Hartenberg se díky nadšencům stala vyhledávaná památka

Jak na prevenci rakoviny prsu? Přečtěte si 9 tipů na zdravá prsa od neziskovky Loono

Vědci úspěšně otestovali vakcínu, která zastaví postup Alzheimerovy choroby

Inspirativní rozhovor

Díky klientům poznávám sama sebe, říká pracovnice centra pro lidi bez domova

Díky klientům poznávám sama sebe, říká pracovnice centra pro lidi bez domova

Přečtěte si rozhovor se studentkou, která pracuje v brněnském Kontaktním centru pro lidi bez domova.