Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Česko, jak ho neznáte. Navštivte neobjevené skvosty naší země

Mezi skrytými skvosty figuruje i hrad Houska. Foto: Jan Pasler, CzechTourism

Že už jste se po Česku něco nacestovali? Projeli jste naši zemi křížem krážem? Přemýšlíte, kam se vydat příště, aby to nebyla stále stejná písnička? Pak vám přijdou vhod tipy na méně známé české skvosty, které ale stojí za to objevit.

Seznam 42 neobjevených skvostů Česka sestavila agentura CzechTourism ve spolupráci s kraji České republiky a portálem Kudy z nudy. Každý ze čtrnácti krajů přitom nominoval tři zástupce. Figurují mezi nimi zámky, hrady, technické památky, přírodní skvosty, naučné stezky nebo rozhledny. Některé z nich jsou nové, jiné zrekonstruované nebo neprávem opomíjené.

výlety v Česku
Seznam nabízí přes čtyři desítky originálních tipů na výlet. Foto: CCRJM, CzechTourism

Rodinám s dětmi doporučuji vyrazit na zážitkovou prohlídku Pohádkového zámku Stránov, navštívit zábavní park Eden na Vysočině a mlynářské muzeum Mlýn Dřevíček v Horní Dřevíči nebo ochutnat čerstvě upečený chléb na Hamousově statku ve Zbečně. Na milovníky technických památek čeká unikátní Berlova vápenka, protiatomový kryt na renesančním zámku Rosice, nově zrekonstruovaný Vodní hamr Dobřív nebo větrný mlýn v Ruprechtově s unikátní Halladayovou turbínou, jmenuje některé z míst ředitel agentury CzechTourism Jan Herget.

A my z lákavé dvaačtyřicítky přihazujeme další. Naše doporučení si zaslouží třeba synagoga a muzeum v Hranicích, rozhledna Fajtův kopec, Kyjovské údolí v Českém Švýcarsku nebo klášter a poutní místo Hora Matky Boží v Králíkách. „Tipy od regionů jsou praktickým itinerářem pro nadcházející turistickou sezónu a skvělou alternativou k hojně navštěvovaným turistickým cílům,“ dodává Herget.

Související články

Zaručeně zlepší den

Už víme, z čeho se skládá Měsíc

Vzácné vikingské poklady našli amatérští archeologové v Dánsku

Nejsilnější sluneční erupce, která byla kdy zaznamenána

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Lidé jsou křehcí jako sníh a každý z nás potřebuje občas místo pro sebe. To se ve své prvotině…