Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Česko, jak ho neznáte. Navštivte neobjevené skvosty naší země

Mezi skrytými skvosty figuruje i hrad Houska. Foto: Jan Pasler, CzechTourism

Že už jste se po Česku něco nacestovali? Projeli jste naši zemi křížem krážem? Přemýšlíte, kam se vydat příště, aby to nebyla stále stejná písnička? Pak vám přijdou vhod tipy na méně známé české skvosty, které ale stojí za to objevit.

Seznam 42 neobjevených skvostů Česka sestavila agentura CzechTourism ve spolupráci s kraji České republiky a portálem Kudy z nudy. Každý ze čtrnácti krajů přitom nominoval tři zástupce. Figurují mezi nimi zámky, hrady, technické památky, přírodní skvosty, naučné stezky nebo rozhledny. Některé z nich jsou nové, jiné zrekonstruované nebo neprávem opomíjené.

výlety v Česku
Seznam nabízí přes čtyři desítky originálních tipů na výlet. Foto: CCRJM, CzechTourism

Rodinám s dětmi doporučuji vyrazit na zážitkovou prohlídku Pohádkového zámku Stránov, navštívit zábavní park Eden na Vysočině a mlynářské muzeum Mlýn Dřevíček v Horní Dřevíči nebo ochutnat čerstvě upečený chléb na Hamousově statku ve Zbečně. Na milovníky technických památek čeká unikátní Berlova vápenka, protiatomový kryt na renesančním zámku Rosice, nově zrekonstruovaný Vodní hamr Dobřív nebo větrný mlýn v Ruprechtově s unikátní Halladayovou turbínou, jmenuje některé z míst ředitel agentury CzechTourism Jan Herget.

A my z lákavé dvaačtyřicítky přihazujeme další. Naše doporučení si zaslouží třeba synagoga a muzeum v Hranicích, rozhledna Fajtův kopec, Kyjovské údolí v Českém Švýcarsku nebo klášter a poutní místo Hora Matky Boží v Králíkách. „Tipy od regionů jsou praktickým itinerářem pro nadcházející turistickou sezónu a skvělou alternativou k hojně navštěvovaným turistickým cílům,“ dodává Herget.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nechte se očarovat – brouk, který vypadá jako orchidej

Úspěch českých lékařů. Provedli mezinárodní transplantaci ostrůvků slinivky

Největší kosmický festival v tuzemsku Czech Space Week je zpět. Odstartuje 28. listopadu a přinese opět řadu novinek

Jak podpořit mikrobiom bez probiotik? Pomohou rajčata

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Jak se zbavit očekávání, předsudků a zažitých konvencí a najít skutečnou osobní svobodu? S tímto…