Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

České vánoční menu patří k nejzdravějším v Evropě

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Neodmyslitelnou součástí Vánoc je dobré jídlo – v každé zemi, ba i rodinu od rodiny, bývá odlišné. Ve vyspělých zemích jde však málokdy o zdravé pokrmy. Česko v porovnání s nimi mile překvapilo.

Rybí polévka, vánočka, smažený kapr, bramborový salát, cukroví, perníčky či ovocný koláč. Takové položky figurují v českém vánočním menu. Zdá se vám to jako hodně nezdravého jídla? V číslech to dělá 1940 kilokalorií. Jenže podle studie společnosti Treated se v jiných zemích během vánočních svátků ládují  ještě mnohem víc.

Žebříček porovnal vánoční menu v 29 zemích. Zahrnuta je velká část Evropy, kterou doplňují Austrálie, Japonsko, Brazílie, Spojené státy a Kanada. Nejkaloričtější vánoční jídlo mají ve Spojených státech. Menu obsahuje například pečeného krocana s pečenými bramborami, zeleninovou polévku, čokoládový fondán nebo vaječný likér. Těsně druhé skončilo Spojené království společně s Irskem, které tak mají nejméně zdravé vánoční jídlo v Evropě. Jeho součástí je také pečený krocan, dále uzená šunka, víno i pivo či tradiční vánoční pudink.

Na opačném konci žebříčku figuruje Japonsko s menu, které paradoxně obsahuje kuřecí box z fastfoodu. Společně s ním už ale vánoční tabuli doplňuje pouze piškot se smetanou a jahodami. Z evropských zemí dopadla nejlépe Litva, kde se na Vánoce konzumují sleď, smažené knedlíky, celozrnný chléb, zelí či brusinkový pudink a sušenky. Česko se svým vánočním menu skončilo jako třetí země s nejnižší kalorickou hodnotou.

Zdroj: treated.com

Související články

Zaručeně zlepší den

V Česku za posledních pět let přibylo více než 4 miliony stromů

Brněnští vědci chtějí bojovat proti plevelům pomocí umělé inteligence

Česku se navýšil počet evropských patentů, za minulý rok šlo o více než 240 přihlášek

Zlepšete své vůdčí schopností: Odkryjte potenciál strategického řízení

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Termín mikrobiom je čím dál častěji skloňovaný lékaři, vědci a lidmi, kteří se věnují alternativní…