České vánoční menu patří k nejzdravějším v Evropě

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Neodmyslitelnou součástí Vánoc je dobré jídlo – v každé zemi, ba i rodinu od rodiny, bývá odlišné. Ve vyspělých zemích jde však málokdy o zdravé pokrmy. Česko v porovnání s nimi mile překvapilo.

Rybí polévka, vánočka, smažený kapr, bramborový salát, cukroví, perníčky či ovocný koláč. Takové položky figurují v českém vánočním menu. Zdá se vám to jako hodně nezdravého jídla? V číslech to dělá 1940 kilokalorií. Jenže podle studie společnosti Treated se v jiných zemích během vánočních svátků ládují  ještě mnohem víc.

Žebříček porovnal vánoční menu v 29 zemích. Zahrnuta je velká část Evropy, kterou doplňují Austrálie, Japonsko, Brazílie, Spojené státy a Kanada. Nejkaloričtější vánoční jídlo mají ve Spojených státech. Menu obsahuje například pečeného krocana s pečenými bramborami, zeleninovou polévku, čokoládový fondán nebo vaječný likér. Těsně druhé skončilo Spojené království společně s Irskem, které tak mají nejméně zdravé vánoční jídlo v Evropě. Jeho součástí je také pečený krocan, dále uzená šunka, víno i pivo či tradiční vánoční pudink.

Na opačném konci žebříčku figuruje Japonsko s menu, které paradoxně obsahuje kuřecí box z fastfoodu. Společně s ním už ale vánoční tabuli doplňuje pouze piškot se smetanou a jahodami. Z evropských zemí dopadla nejlépe Litva, kde se na Vánoce konzumují sleď, smažené knedlíky, celozrnný chléb, zelí či brusinkový pudink a sušenky. Česko se svým vánočním menu skončilo jako třetí země s nejnižší kalorickou hodnotou.

Zdroj: treated.com

Související články

Byznys

Praha má podle CNN jedny z nejlepších vánočních trhů na světě

Byznys

Restaurace nabízí štědrovečerní večeři pro bezdomovce a seniory zdarma

Inspirace

Vánoce pro každého: Takto se slavilo v českých organizacích

Byznys

Supermarket Aldi věnuje na Vánoce zbytky potřebným

Zaručeně zlepší den

Konec bytové krize? Praha našla způsob, jak lidem zajistit dostupné bydlení

Překrytí nenávistného tetování zdarma. Američtí tatéři dávají lidem možnost nápravy

Češi vynalezli revoluční technologii na zpracování odpadu

Vypadá jako bedla, u jídla si na ní ale nepochutnáte. Mykologové v Česku našli vzácnou houbu

Inspirativní rozhovor

Jana Leitnerová

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou skupiny Dobro v době korony.

Jana Leitnerová