Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

České vánoční menu patří k nejzdravějším v Evropě

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Neodmyslitelnou součástí Vánoc je dobré jídlo – v každé zemi, ba i rodinu od rodiny, bývá odlišné. Ve vyspělých zemích jde však málokdy o zdravé pokrmy. Česko v porovnání s nimi mile překvapilo.

Rybí polévka, vánočka, smažený kapr, bramborový salát, cukroví, perníčky či ovocný koláč. Takové položky figurují v českém vánočním menu. Zdá se vám to jako hodně nezdravého jídla? V číslech to dělá 1940 kilokalorií. Jenže podle studie společnosti Treated se v jiných zemích během vánočních svátků ládují  ještě mnohem víc.

Žebříček porovnal vánoční menu v 29 zemích. Zahrnuta je velká část Evropy, kterou doplňují Austrálie, Japonsko, Brazílie, Spojené státy a Kanada. Nejkaloričtější vánoční jídlo mají ve Spojených státech. Menu obsahuje například pečeného krocana s pečenými bramborami, zeleninovou polévku, čokoládový fondán nebo vaječný likér. Těsně druhé skončilo Spojené království společně s Irskem, které tak mají nejméně zdravé vánoční jídlo v Evropě. Jeho součástí je také pečený krocan, dále uzená šunka, víno i pivo či tradiční vánoční pudink.

Na opačném konci žebříčku figuruje Japonsko s menu, které paradoxně obsahuje kuřecí box z fastfoodu. Společně s ním už ale vánoční tabuli doplňuje pouze piškot se smetanou a jahodami. Z evropských zemí dopadla nejlépe Litva, kde se na Vánoce konzumují sleď, smažené knedlíky, celozrnný chléb, zelí či brusinkový pudink a sušenky. Česko se svým vánočním menu skončilo jako třetí země s nejnižší kalorickou hodnotou.

Zdroj: treated.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Zapomenutá vila od Kotěry dostala původní podobu

Jak vznikl ležák? Známe příběh tohoto lahodného nápoje

Rytina stará 15 tisíc let zaskočila archeology na Hladovém vrchu v Ostravě

Čeští studenti berou v celosvětové investiční soutěži bronz

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Jak se zbavit očekávání, předsudků a zažitých konvencí a najít skutečnou osobní svobodu? S tímto…