Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

České ulice a náměstí se promění ve veřejné obýváky

Ulice se promění ve veřejné obýváky. Zdroj: zazitmestojinak.cz

Víkend bude příležitostí pro netradiční zážitky hned v několika českých městech, které se letos připojily k iniciativě Zažít město jinak. Jejím cílem je oživit veřejný prostor a probudit ho ze spánku, v němž se leckdy po celý rok nachází.

Počet zapojených měst od loňska vzrost ze čtyř na jedenáct. Největší zájem o akci je v Praze, kde se uskuteční na více než šedesáti místech. Vedle hlavního města se přidaly také Olomouc, Hradec Králové či Český Krumlov.

Každé město se organizace chopí po svém. Nabídka se proto město od města liší. „Klíčem je oslovit co nejvíce sousedů a známých, podniků a organizací v okolí, od kaváren a obchůdků po školky a školy. Dalším krokem je vymyslet společně program na veřejném místě, do kterého se bude moci zapojit co nejvíce obyvatel,“ vysvětluje koordinátor projektu Martin Šotola.

Co konkrétně událost nabídne? Na pražském Rezáčově náměstí například dostanou senioři prostor u DJského pultu, aby pustili své oblíbené hity. V Roudnici nad Labem se uskuteční soutěž o nejlepší bábovku místní babičky, v Mnichově Hradišti budou zase soutěžit o nejchutnější jablečnou dobrotu. Ve Frýdku-Místku uspořádají křest veřejného klavíru spojený s jeho malováním.

Snahou je ve všech zapojených městech oslavovat veřejný prostor, ukázat lidem jeho možnosti a podpořit místní komunity, organizace a aktivní občany. Na většině míst se akce uskuteční v sobotu 19. září. V Praze potrvá celý víkend, v Hradci Králové se bude konat v neděli a v Krnově následující sobotu.

Související články

Zaručeně zlepší den

Evropská unie vyzývá sociální sítě, aby před eurovolbami najaly ověřovatele faktů a zabránily tak šíření fakenews

Váš mikrobiom obsahuje biliony bakterií a je jedinečný jako váš otisk prstu

EU zasahuje. Blíží se konec dovozu kávy pěstované na odlesněné půdě

Jezte avokádo denně, může vám prodloužit život

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Jaké to je řídit své sny? Je to vůbec možné? A hlavně – jak to udělat? Pokud vás sem tam napadaly…