Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

České ulice a náměstí se promění ve veřejné obýváky

Ulice se promění ve veřejné obýváky. Zdroj: zazitmestojinak.cz

Víkend bude příležitostí pro netradiční zážitky hned v několika českých městech, které se letos připojily k iniciativě Zažít město jinak. Jejím cílem je oživit veřejný prostor a probudit ho ze spánku, v němž se leckdy po celý rok nachází.

Počet zapojených měst od loňska vzrost ze čtyř na jedenáct. Největší zájem o akci je v Praze, kde se uskuteční na více než šedesáti místech. Vedle hlavního města se přidaly také Olomouc, Hradec Králové či Český Krumlov.

Každé město se organizace chopí po svém. Nabídka se proto město od města liší. „Klíčem je oslovit co nejvíce sousedů a známých, podniků a organizací v okolí, od kaváren a obchůdků po školky a školy. Dalším krokem je vymyslet společně program na veřejném místě, do kterého se bude moci zapojit co nejvíce obyvatel,“ vysvětluje koordinátor projektu Martin Šotola.

Co konkrétně událost nabídne? Na pražském Rezáčově náměstí například dostanou senioři prostor u DJského pultu, aby pustili své oblíbené hity. V Roudnici nad Labem se uskuteční soutěž o nejlepší bábovku místní babičky, v Mnichově Hradišti budou zase soutěžit o nejchutnější jablečnou dobrotu. Ve Frýdku-Místku uspořádají křest veřejného klavíru spojený s jeho malováním.

Snahou je ve všech zapojených městech oslavovat veřejný prostor, ukázat lidem jeho možnosti a podpořit místní komunity, organizace a aktivní občany. Na většině míst se akce uskuteční v sobotu 19. září. V Praze potrvá celý víkend, v Hradci Králové se bude konat v neděli a v Krnově následující sobotu.

Související články

Zaručeně zlepší den

Ve Francii jsou od nového roku kondomy zdarma pro všechny od 18 do 25 let

Dvě nejnavštěvovanější země světa jsou v Evropě

Proč pravěcí lidé kreslili zvířata? Odpověď našel amatérský archeolog

Dánové se už nemusí bát loupeží. Může za to absence hotovosti

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Snad každý si vybaví hladovost mládí, která je v pubertě doslova spalující. I pouhý vzduch chutná…