Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

České ulice a náměstí se promění ve veřejné obýváky

Ulice se promění ve veřejné obýváky. Zdroj: zazitmestojinak.cz

Víkend bude příležitostí pro netradiční zážitky hned v několika českých městech, které se letos připojily k iniciativě Zažít město jinak. Jejím cílem je oživit veřejný prostor a probudit ho ze spánku, v němž se leckdy po celý rok nachází.

Počet zapojených měst od loňska vzrost ze čtyř na jedenáct. Největší zájem o akci je v Praze, kde se uskuteční na více než šedesáti místech. Vedle hlavního města se přidaly také Olomouc, Hradec Králové či Český Krumlov.

Každé město se organizace chopí po svém. Nabídka se proto město od města liší. „Klíčem je oslovit co nejvíce sousedů a známých, podniků a organizací v okolí, od kaváren a obchůdků po školky a školy. Dalším krokem je vymyslet společně program na veřejném místě, do kterého se bude moci zapojit co nejvíce obyvatel,“ vysvětluje koordinátor projektu Martin Šotola.

Co konkrétně událost nabídne? Na pražském Rezáčově náměstí například dostanou senioři prostor u DJského pultu, aby pustili své oblíbené hity. V Roudnici nad Labem se uskuteční soutěž o nejlepší bábovku místní babičky, v Mnichově Hradišti budou zase soutěžit o nejchutnější jablečnou dobrotu. Ve Frýdku-Místku uspořádají křest veřejného klavíru spojený s jeho malováním.

Snahou je ve všech zapojených městech oslavovat veřejný prostor, ukázat lidem jeho možnosti a podpořit místní komunity, organizace a aktivní občany. Na většině míst se akce uskuteční v sobotu 19. září. V Praze potrvá celý víkend, v Hradci Králové se bude konat v neděli a v Krnově následující sobotu.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Brněnští vědci vyvinuli nový tlumič pro vlaky. Zvýší jejich rychlost a ochrání koleje

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.