Česká pivní kultura nekončí u vychlazeného půllitru. Jsme také mistři pivního lázeňství, a tento netypický zážitek láká k návštěvě turisty z celého světa. Vnější používání piva totiž poskytuje řadu blahodárných účinků našemu tělu i mysli.
Tradice pivních koupelí vznikla již ve středověku, zmínky o pivních lázních nacházíme například ve starém Egyptě. Přestože přesvědčivé vědecké studie o účincích pivních koupelí zatím neexistují, lidé si relaxaci ve zlatém moku nemohou vynachválit.
Pivo totiž obsahuje protizánětlivé, protirakovinné a antibakteriální látky, které se při koupeli vsakují do kůže a podporují detoxikaci organismu. Díky vitamínu B, chmelu, kvasnicím a aktivním enzymům navíc dochází ke zklidnění a omlazení pokožky, vlasů a nehtů. Pivní koupele tak mají blahodárný vliv například při léčbě lupénky, akné či celulitidy. Kromě toho poskytuje lázeň také duševní odpočinek, revitalizaci nervového systému a úlevu od stresu.
Abyste však zakusili blahodárné účinky piva, nestačí vylít do vany pivo koupené v obchodě. K pivním koupelím se používají speciální směsi z pivního kalu, chmele a sladu zahřáté na 35 °C až 40 °C. Po samotné lázni následuje zhruba hodina relaxace, kdy naše tělo vsakuje prospěšné látky. Dalších dvanáct hodin po proceduře bychom pak měli vydržet bez sprchy, abychom z piva získali co nejvíce živin.
Autorský článek Venduly Čermákové s využitím informací z Forbes, Wiley Online Library, Goodbeerspa
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění
Jaké to je řídit své sny? Je to vůbec možné? A hlavně – jak to udělat? Pokud vás sem tam napadaly…