Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

České hlavičky uspíšily vývoj nového léku na koronavirus

Zdroj ilustrační fotografie: Canva

Čeští vědci opět dokázali, že patří mezi světovou špičku. Odborníci z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd České republiky (AV ČR) objasnili, jak nový koronavirus dokáže maskovat svou ribonukleovou kyselinu (RNA) před buněčnou imunitou. Výsledky výzkumu pomůžou vyvinout účinný lék.

Koronavirus patří mezi takzvané RNA viry. Jeden z mechanismů, kterým se koronavirus snaží obelstít buněčnou imunitu člověka s tím, že virová RNA je neškodná, je instalace zvláštní struktury na začátku RNA. Díky ní se virová RNA tváří jako lidská. Virus tak může infikovat lidský organismus a množit se v něm.

Instalace zvláštní struktury podporuje koronavirový protein Nsp16 za spoluúčasti dalšího virového proteinu, Nsp10. Přesnou strukturu komplexu těchto dvou proteinů se nyní díky rentgenové analýze podařilo zjistit a analyzovat výzkumníkům pod vedením Evžena Bouři a Radima Nencky z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR.

Vědcům se díky tomu podařilo identifikovat několik zásadních charakteristik proteinů Nsp16 a Nsp10, což je zásadní pro vývoj nového účinného léku proti koronavirům. Pomoc nemocným tak díky tomu už není v nedohlednu. „Stovky vědeckých týmu se snažily objasnit, jak virus COVID-19 dokáže maskovat svoji RNA před buněčnou imunitou. Nakonec se to podařilo dvěma americkým týmům a nám v Praze,“ vysvětlil Evžen Bouřa, vedoucí skupiny Strukturní biologie membrán. Výsledky své práce vědci publikovali v prestižním časopise Nature Communications.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Mladší o pět let? Podle vědců je možné omládnout díky speciálnímu cvičení

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.