Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Lék proti HIV by mohl pomoci milionům lidí

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

HIV je nemoc, která děsí spoustu lidí, protože není vyléčitelná. V Jihoafrické republice by se teď však měl začít vyrábět injekční lék CAB-LA, který na chorobu poměrně dobře zabírá. Přípravek by měl být dostupnější a mohl by před virem ochránit miliony Afričanů, informoval server Radio Wave.

Injekční lék CAB-LA je dlouhodobě působící cabotegravir, což je léčivý přípravek, který brání viru HIV vstoupit do buněk v lidském těle. Studie naznačují, že tento lék snižuje téměř na nulu pravděpodobnost, že se jedinec tímto virem, který způsobuje syndrom získaného selhání imunity AIDS, nakazí pří pohlavním styku. Je přitom efektivnější než pilulky, které jsou v Africe snadněji dostupné. Je proto skvělou zprávou, že v březnu společnosti ViiV Healthcare a Medicines Patent Pool, vývojáři léku CAB-LA, rozšířily licence pro výrobu tohoto léčivého přípravku mezi tři další společnosti, včetně indického výrobce léčiv Cipla. Nyní jeho výrobu zahájí v Jihoafrické republice, kde se takový přípravek začne vyrábět vůbec poprvé.

Díky společnosti Cipla by také mohlo dojít ke snížení ceny léku, který si doposud většina lidí v Africe nemohla dovolit. Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv odhaduje, že jeden konkurenční výrobce generického léku může ceny snížit až o 35 procent. Pokud by se konkurence v budoucnu zvýšila na minimálně šest výrobců, podle odhadů by cena léčiva proti HIV mohla klesnout až o 95 procent. Lék by pak mohl být dostupný téměř všem.

Související články

Zaručeně zlepší den

Kniha o Harry Potterovi má hodnotu 11 tisíc liber

Kurz „Revma v klidu“ pomáhá lidem s revmatickým onemocněním

Vědci se chtějí inspirovat mravenci při léčení lidí

Nové jídlo s proteiny by mělo být ekologičtější než steak

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Jaké to je řídit své sny? Je to vůbec možné? A hlavně – jak to udělat? Pokud vás sem tam napadaly…