Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

České ekonomice se i nadále daří

Vývoj české ekonomiky vzbuzuje i nadále optimismus. Hrubý domácí produkt ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostl o 2,6 %. V porovnání s prvním čtvrtletím tohoto roku k sice žádnému vzestupu nedošlo, i tak je možné mluvit o trvalém oživení české ekonomiky. Na povzbudivých výsledcích tuzemského trhu se podílel především zpracovatelský průmysl.

Český statistický úřad vidí důvody růstu české ekonomiky v oživení zpracovatelského průmyslu. Dařilo se výrobě dopravních prostředků, pryžových a plastových výrobků. Zpracovatelský průmysl však nebyl jediným. Dobrou zprávu přineslo také stavebnictví, které začalo vykazovat kladné výsledky. „K tomu se přidávají obory jako výroba elektrických zařízení, počítačů, optických přístrojů. Po dlouhé době také stavebnictví přestalo být brzdou ekonomiky a začalo se dostávat do kladných čísel,“ popisuje situaci analytik Home Credit Michal Kozub. Podle něj stojí za meziročním růstem HDP také nižší srovnávací základna loňského roku, která tomuto dobrému výsledku napomohla.

Při porovnání prvního a druhého čtvrtletí se HDP nezměnil. Situaci výrazně ovlivnil pokles příjmů ze spotřební daně z tabákových výrobků. Výpadek příjmů může mít jednoduché vysvětlení. Zákazníci se koncem loňského roku tabákovými výrobky předzásobili, proto neměli potřebu je v letošní první polovině roku nakupovat. I když mezičtvrtletní stagnace některé analytiky zklamala, většina z nich zůstává nadále optimistických. „Letošní první čtvrtletí byla mírná anomálie v tom, jak silné bylo. Teplé počasí a akumulace poptávky z předchozího roku poslalo ekonomiku tehdy výše, než bylo obvyklé. Srovnat s ní krok bylo nyní náročně,“ vysvětluje Michal Kozub. Hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová zase současné údaje o HDP považuje za důkaz ožívajícího hospodářství.

Věřme, že nastolený trend si česká ekonomika udrží i ve zbývajících čtvrtletích roku.

Zdroj: http://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/ceska-ekonomika-dal-roste-darilo-se-hlavne-vyrobe-aut/r~f052f428238211e49b2b002590604f2e/

Související články

Zaručeně zlepší den

V životě mám jiné priority než hezkou postavu, říká Kristýna Dolejšová z blogu Za normální holky

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Čeští vědci vyvinuli revoluční UV roušku. Ochrání ostatní i majitele

V unikátním krmítku mění ptáci odpadky za potravu. A úspěšně

Inspirativní rozhovor

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Přečtěte si rozhovor s novinářkou, dokumentaristkou a matkou v jedné osobě, Silvou Dymákovou.