Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

České ekonomice se i nadále daří

Vývoj české ekonomiky vzbuzuje i nadále optimismus. Hrubý domácí produkt ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostl o 2,6 %. V porovnání s prvním čtvrtletím tohoto roku k sice žádnému vzestupu nedošlo, i tak je možné mluvit o trvalém oživení české ekonomiky. Na povzbudivých výsledcích tuzemského trhu se podílel především zpracovatelský průmysl.

Český statistický úřad vidí důvody růstu české ekonomiky v oživení zpracovatelského průmyslu. Dařilo se výrobě dopravních prostředků, pryžových a plastových výrobků. Zpracovatelský průmysl však nebyl jediným. Dobrou zprávu přineslo také stavebnictví, které začalo vykazovat kladné výsledky. „K tomu se přidávají obory jako výroba elektrických zařízení, počítačů, optických přístrojů. Po dlouhé době také stavebnictví přestalo být brzdou ekonomiky a začalo se dostávat do kladných čísel,“ popisuje situaci analytik Home Credit Michal Kozub. Podle něj stojí za meziročním růstem HDP také nižší srovnávací základna loňského roku, která tomuto dobrému výsledku napomohla.

Při porovnání prvního a druhého čtvrtletí se HDP nezměnil. Situaci výrazně ovlivnil pokles příjmů ze spotřební daně z tabákových výrobků. Výpadek příjmů může mít jednoduché vysvětlení. Zákazníci se koncem loňského roku tabákovými výrobky předzásobili, proto neměli potřebu je v letošní první polovině roku nakupovat. I když mezičtvrtletní stagnace některé analytiky zklamala, většina z nich zůstává nadále optimistických. „Letošní první čtvrtletí byla mírná anomálie v tom, jak silné bylo. Teplé počasí a akumulace poptávky z předchozího roku poslalo ekonomiku tehdy výše, než bylo obvyklé. Srovnat s ní krok bylo nyní náročně,“ vysvětluje Michal Kozub. Hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová zase současné údaje o HDP považuje za důkaz ožívajícího hospodářství.

Věřme, že nastolený trend si česká ekonomika udrží i ve zbývajících čtvrtletích roku.

Zdroj: http://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/ceska-ekonomika-dal-roste-darilo-se-hlavne-vyrobe-aut/r~f052f428238211e49b2b002590604f2e/

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Mladší o pět let? Podle vědců je možné omládnout díky speciálnímu cvičení

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.