Řecká ekonomika se začíná probouzet

Od května 2010, kdy se Řecko ocitlo na pokraji státního bankrotu, uplynuly více než čtyři roky. Po tuto dobu byly v zemi zavedeny razantní státní reformy, které měly zdecimované zemi pomoci. Poslední statistiky napovídají, že se to povedlo. Řecká ekonomika se uzdravila a ve třetím čtvrtletí vykáže růst ve výši 0,6 procenta. První za posledních šest let. Řecký premiér Antonis Samaras chce navíc snížit některé ze zavedených daní, které nenaplnily svůj účel.

S recesí se řecká ekonomika potýká od počátku roku 2008. V květnu 2010 zemi dokonce hrozil státní bankrot, od kterého ji uchránila pomoc Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu ve formě úvěru ve výši 240 miliard eur (zhruba 6,6 bilionu korun). Následovala řada nepopulárních vládních reforem, především zavedení nových daní, které měly zemi z nelichotivé situace pomoci. „V posledních pár letech jsme udělali více reforem, než v předchozích desetiletích,“ zhodnotil své dosavadní působení ve vládě řecký premiér.

Očekává, že je země z toho nejhoršího venku. Třetí čtvrtletí letošního roku znamená pro řeckou ekonomiku nárůst o 0,6 procenta. To považuje za velký úspěch. Vzhledem k hospodářské situaci, a také faktu, že některé ze zavedených daní nepřinesly kýžený efekt, tedy nenaplnily stání pokladnu, se rozhodl pro snížení některých nepopulárních daní. Daň z topného oleje se má snížit o 30 procent. Klesne i daň z majetku, která se vypočítávala na základě hodnoty nemovitosti před krizí. Připravovaných změn bude více. Detailní výčet představí vláda v říjnu společně s návrhem státního rozpočtu.

Samaras současně plánuje snížit ceny elektřiny pro průmysl a zřídit rozvojový fond na pomoc malým a středním firmám. Zvýšení platu se mají dočkat vojáci a policisté. Řecký premiér však současně upozorňuje, že je nemožné vrátit výši mezd na stejné hodnoty, které platily před krizí. „Toto je rok, kdy se Řecko začalo stavět na nohy. Je stále zraněné, ano, ale stojí,“ zhodnotil Samaras současný stav ekonomiky. Pro zemi, která už měsíce bojuje s recesí, jsou popisované změny povzbuzením a důvodem k střízlivému optimismu.

Zdroj: http://zpravy.ihned.cz/svet-evropa/c1-62754170-recko-se-po-sesti-letech-od-krize-stavi-na-nohy-zemi-ceka-ekonomicky-rust

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci objevili v krvi pacienta protilátku, která ničí koronavirus

Šije celá země. Česko tvoří roušky v době koronavirové

Česká pošta přepravuje zásilky s rouškami zadarmo

V České republice už fungují první rouškomaty

Inspirativní rozhovor

Tomáš Adamec

Přečtěte si příběh dvacetiletého studenta, který svým nadšením a pílí zlepšuje kvalitu života ve své obci.

Tomáš Adamec