Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Češi si v průměru vydělají 25 500 korun měsíčně, což je o 583 korun více než loni

Druhé čtvrtletí letošního roku znamenalo pro Čechy zvýšení mezd v průměru o 583 korun oproti stejnému období před rokem. Průměrná mzda nyní činí 25 500 korun. Původní odhad předpokládal tempo růstu pomalejší, takže výsledek je pro mnohé příjemným překvapením. Nárůst mezd odráží stále se zlepšující stav české ekonomiky.

Zvýšení mezd o 583 korun představuje nárůst nominální mzdy o 2,3 procenta. Po odečtení inflace, která v tomto období tvořila 0,2 procenta (59 korun), se tedy mzdy reálně zvýšily o 524 korun. Lepší představu o situaci většiny lidí však poskytuje tzv. medián mezd, který zastupuje prostřední hodnotu, ne aritmetický průměr. Medián mezd se oproti loňsku zvýšil o 2 procenta a činí 21 385 korun.

Většina ekonomů očekávala nárůst mezd nižší, proto hodnotí výsledek jako milé překvapení. Pozitivně se odborníci staví i k vývoji finanční situace lidí a české ekonomiky. „Mzdový růst je sice stále malý, ale již odráží fakt zlepšujícího se stavu ekonomiky a to v klíčových sektorech, jako je zpracovatelský průmysl,“ uvedl analytik Raiffeisenbank Michal Brožka. Michal Kozub ze splátkové společnosti Home Credit se zase zaměřil na kupní sílu obyvatelstva. „Situace se zlepšuje a lidé si letos opravdu polepšili. Jejich koupěschopnost roste a to by mělo následně zlepšit maloobchodní tržby a projevit se na domácí poptávce,“ konstatoval analytik splátkové společnosti.

Největší nárůst mezd zaznamenali lidé zabývající se obchodem (3,9 procenta) nebo pracující ve zpracovatelském průmyslu (3 procenta). Naopak nejmenší růst pocítili zaměstnanci vodárenských firem (0,8 procenta) a lidé pracující ve školství.

Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/prumerna-mzda-stoupla-o-0ss-/ekonomika.aspx?c=A140905_091445_ekonomika_fih

Související články

Byznys

V Česku rostou platy a počty zaměstnanců, zvýšila se i průmyslová výroba

Byznys

České ekonomice se i nadále daří

Byznys

Řecká ekonomika se začíná probouzet

Byznys

Česká ekonomika roste. Vzestup se očekává i v dalších dvou letech

Zaručeně zlepší den

Keňská inženýrka vyrábí z plastového odpadu cihly pětkrát pevnější než beton

Nová zbraň proti covidu. Lék pro astmatiky může pomoci v prvních dnech ochoření

Zařízení z dílny českých vědců umožní dezinfikovat respirátory

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.