Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Česká republika patří k nejatraktivnějším zemím pro investory

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Celosvětový žebříček nejatraktivnějších zemí pro investory, který každoročně sestavuje společnost IBM, zařadil letos Českou republiku na čtrnácté místo. Zatímco před dvěma lety obsadilo Česko 38. místo, teď si výrazně polepšilo. Údaje svědčí o tom, že Česká republika je díky svým kvalitám pro zahraniční investory stále zajímavější.

„Investiční aktivita na celosvětové úrovni se v roce 2014 vrátila k růstu,“ uvedli zástupci firmy BM ve své studii. „Východoevropské země obecně přitáhly méně zahraničních investic s výjimkou České republiky, která po několika slabých letech zaznamenala nárůst počtu investičních projektů i vytvořených pracovních míst,“ doplnili. Podle expertů za zájem investorů o Českou republiku může místní levná a kvalifikovaná pracovní síla, stabilní ekonomické a politické prostředí či možnost proniknout jak domácí, tak na evropský trh.

Společnost IBM ve své studii Global Location Trend mimo jiné hodnotila i země podle počtu nově vzniklých pracovních míst při přepočtu na obyvatele. V této statistice se Česká republika umístila dokonce na třetím místě. Lepší poměr nových pracovních míst na hlavu měla v daném roce jen Makedonie a Spojené arabské emiráty. Obecně nejvíc nových pracovních míst vzniklo v USA, Číně a Indii. Žebříček zemí, ve kterých přibylo nejvíce pracovních míst s vysokou přidanou hodnotou, pak vede Irsko, za ním je Švýcarsko a Švédsko.

Související články

Zaručeně zlepší den

Archeologové objevili nejstarší větu zaznamenanou písmem. Její znění vás překvapí

Umělá inteligence pomáhá identifikovat přeživší holokaustu

Se sexuální výchovou je vhodné začít v předškolním věku, říká popularizátorka medicíny Jana Martincová

Hasiči budou používat rozšířenou realitu. Usnadní jim zásahy

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Ukrývají se tajemství světa v tichu? Většinu času jsme obklopeni nejrůznějšími zvuky, na které jsme…