Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Lovkyně a sběrači? Podle nálezu z And se do shánění obživy zapojoval každý

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Unsplash

Když archeologové objevili 9 000 let staré pohřebiště, překvapila je sbírka 20 kamenných hrotů a ostří úhledně vyskládaných vedle kostry. Všichni si mysleli, že jde o vysoce postaveného lovce, možná náčelníka. Bioarcheolog z Univerzity v Arizoně si však povšiml útlosti a nízké váhy kostí a vynesl závěr, který potvrdila analýza proteinů ve sklovině – pohřbenou lovkyní byla žena.

Vědci z týmu Randalla Haase z Kalifornské univerzity v Davisu objevili pozůstatky pohřebišť šesti lidí na nalezišti Wilamaya Patjxa v Peru ve výšce téměř čtyři tisíce metrů. Dva z lidí byli pochováni s kamennými nástroji. Jedna z osob ve věku 17 až 19 let u sebe měla čtyři hroty, které se připínaly ke krátkým kopím, několik čepelí, nůž a škrabací nástroje používané pro zpracování zvířecích kůží a masa. Dvacet hrotů a okra, kterou se činí kůže, bylo uloženo vedle stehenní kosti další osoby. Dva hroty u sebe měl ještě další člověk ve věku 25 až 35 let.

To, že nejvíce vyzbrojeným nebožtíkem byla žena, zjistili vědci pomocí forenzní metody vyvinuté jedním z autorů výzkumu, Glendonem Parkerem. Pohlaví osoby odhalili díky určení proteinu amelogenin v zubní sklovině, který je buď v mužské nebo ženské variantě. Další pohřbenou osobou byl podle zkoumání muž. Studie izotopů uhlíku a dusíku v zubech ženy ukázala, že jedla typickou stravu lovců – maso a rostliny.

Objev z And vedl k důkladnému prozkoumání dalších pravěkých pohřebišť. Na 107 místech starších než 8 000 let v Jižní a Severní Americe, bylo s nástroji pro lov pohřbeno dalších 10 žen a 16 mužů. „Poselství nálezů je, že ženy byly vždy schopné lovit a také vskutku lovily,“ říká pro časopis Science archeoložka Bonnie Pitblaho z Univerzity v Oklahomě. Studie zveřejněná v časopise Science Advances na základě matematické analýzy dochází k závěru, že lov velké zvěře byl pravděpodobně genderově neutrální nebo se tomu blížil.

Zdroj: Science

Související články

Zaručeně zlepší den

Studium v zahraničí je skvělým startem do života, říká David Jízdný

Na likvidaci nedopalků ve Španělsku se budou nově podílet tabákové firmy

Mandle urychlují regeneraci po namáhavém cvičení

Nový systém Škodovky upozorní auto na blížící se vlak

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…